Masa: „Kilka stopni mrozu nie zrobi różnicy”

W poniedziałek ulicami Pruszkowa przejedzie Masa Rowerowa. Prognozy pogody zapowiadają duży mróz. – Mam nadzieję, że największym zapaleńcom rowerowym kilka stopni poniżej zera nie zrobi różnicy – powiedział nam Piotr Łuczyński ze stowarzyszenia Zdrowy-Rower, które organizuje masę.

Regio-Media: Jaki jest odzew na zaproszenie na masę? Jak dużej liczby osób się spodziewacie?

Piotr Łuczyński, Zdrowy-Rower: Pisze do nas wiele osób, które wspierają inicjatywę, jest nawet grupa rowerzystów z Kobyłki, którzy chcą nas wesprzeć. Wiele osób mówiło nam, że dobrze, że taka inicjatywa powstaje. Przy okazji internauci dodali kilka postulatów do petycji, którą będziemy składali na ręce władz miasta i powiatu. Gdy tylko wpadliśmy na pomysł masy krytycznej, dostaliśmy bardzo dużo maili. Pojawiły się dyskusje dotyczące też sąsiednich gmin. Widocznie zapotrzebowanie na taką inicjatywę było od dawna – i niewiele musieliśmy zrobić, żeby nagłośnić akcję.

RM: Czy nie boicie się niekorzystnej aury?

PŁ: Nie ma się czego bać, to nie do końca impreza rekreacyjna. Dla wielu osób to może okazać się problemem. Mimo wszystko mam nadzieję, że największym zapaleńcom rowerowym kilka stopni poniżej zera nie zrobi różnicy. Tym bardziej, że trasa to tylko kilka kilometrów.

RM: Czy wszystkie formalności są już zapięte na ostatni guzik?

PŁ: Tak. Złożyliśmy zawiadomienie o zgromadzeniu do Urzędu Miasta. Napisaliśmy też pisma do władz miasta oraz powiatu o stworzenie możliwości osobistego przekazania petycji.

RM: Czy będzie asysta policji i straży miejskiej?

PŁ: Tego nie wiem. Wpisałem takie zapotrzebowanie w zawiadomieniu o zgromadzeniu. Któraś ze służb powinna się pojawić. Tak, czy inaczej, bez względu na to ruszymy zaplanowaną trasą.

RM: Co powiesz kierowcom samochodów, którym możecie przeszkadzać?

PŁ: Myślę, że nie będzie aż tak dużo utrudnień dla kierowców. Miasto i tak jest często zakorkowane i nie z powodu Masy Krytycznej. Kierowcom chcemy powiedzieć, że działamy też dla ich dobra – lepsza infrastruktura rowerowa poprawia też funkcjonowanie infrastruktury drogowej. Gdyby więcej osób mogło rowerem jeździć do pracy, byłoby mniej samochodów i więcej wolnych miejsc parkingowych.

Pruszkowska Masa Rowerowa rusza w poniedziałek o godz. 17.30 spod Pałacu Ślubów na pl. Jana Pawła II. Trasa przebiega m.in. obok Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i dworca PKP. Całość zakończy się przy torze kolarskim BGŻ Arena.

Czytaj nasz specjalny raport na temat Pruszkowskiej Masy Krytycznej

Źródło fot.: Stowarzyszenie Zdrowy-Rower

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Nowe, dobre stojaki przy WKD w Pruszkowie! Nowe, dobre stojaki przy WKD w Pruszkowie!
Projekt Teraz Rower dobiega końca Projekt Teraz Rower dobiega końca
Akcja „150cm” w Punktach Regio-Media Akcja „150cm” w Punktach Regio-Media
Rowerzyści apelują o lepsze stojaki Rowerzyści apelują o lepsze stojaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.