Rowerzyści apelują o lepsze stojaki

Pruszkowski urząd przymierza się do zakupu dodatkowych stojaków rowerowych, które mają pojawić się w różnych punktach miasta. Stowarzyszenie Zdrowy-Rower podpowiada, jakie stojaki byłyby najlepsze. Zachęca też władze miasta do innowacyjności.

Na sierpniowej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę, dzięki której znalazły się dodatkowe środki na zakup stojaków rowerowych. Ich potrzeba jest widoczna gołym okiem.

„Obok dworca WKD Pruszków doliczaliśmy się nawet do 37 rowerów. Rowerzyści z racji braku miejsc przyczepiają swoje rowery do słupów, znaków drogowych lub używają prywatnych stojaków należących do sklepów. Porozrzucane rowery tworzą nieład i nie są dobrą wizytówką miasta. Taki stan rzeczy sprzyja również złodziejom. Wiemy o kilku przypadkach kradzieży rowerów przy peronie WKD pomimo, że umieszczona jest tam kamera monitoringu miejskiego.” – czytamy w piśmie Stowarzyszenia Zdrowy-Rower skierowanym do wiceprezydenta Pruszkowa, Andrzeja Kurzeli.

Rowerzyści proponują, aby miasto zainwestowało w lepsze stojaki niż te, które stoją obecnie. Najlepszym rozwiązaniem jest typ odwróconego „U”. Do takiego stojaka można przypiąć nie tylko koło, ale także ramę. Poza tym przy takim stojaku stanie więcej rowerów. Nie są też one narażone na przewrócenie, a co za tym idzie na różnego rodzaju uszkodzenia.

- Na pewno nowe stojaki będą lepsze niż obecnie – obiecywał niedawno w rozmowie z Regio-Media Kurzela. Miejmy nadzieję, że tym razem głos środowiska rowerzystów zostanie wysłuchany.

Nowe stojaki staną na pewno przy stacjach PKP i WKD oraz przy Urzędzie Miasta.

Innowacyjna propozycja dla władz Pruszkowa

W tym samym piśmie stowarzyszenie cyklistów przedstawia dodatkowy pomysł, który na pewno wyróżniłby Pruszków na tle kraju.

„Nawiązując do nowej strategii promocji naszego miasta chcemy też zaproponować umieszczenie w Pruszkowie publicznych stacji naprawy rowerów. Są to punkty przystosowane do użytku publicznego mające pomóc mieszkańcom w dokonywaniu drobnych napraw i regulacji roweru. Takie stacje nie są drogim rozwiązaniem a naszym zdaniem mieszkańcy Pruszkowa docenią ich funkcjonalność.” – proponuje Zdrowy-Rower.

Niestety w zatwierdzonej strategii promocji Pruszkowa na lata 2013-2020 brakuje rozwiązań przyjaznych rowerzystom. [czytaj więcej o planach władz]

Źródło fot.: Nieoczywiste Wycieczki Rowerowe

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Kontrapas rowerowy po remoncie ulicy Kontrapas rowerowy po remoncie ulicy
Szansa na stojaki rowerowe przy dworcach Szansa na stojaki rowerowe przy dworcach
Nienormalny rowerzysta zatrzymany Nienormalny rowerzysta zatrzymany
Powstanie wiele nowych ścieżek rowerowych Powstanie wiele nowych ścieżek rowerowych

3 Odpowiedzi

  1. Stojaki w kształcie odwróconego „U” jak najbardziej popieram, prosty, wandaloodporny stojak.
    Jednak co do drugiego postulatu/pomysłu, heh, każdy jeżdżący częściej rowerzysta samodzielnie lub w punkcie serwisowym przygotowuje swój rower do ruchu, raz do roku wystarczy skasować luzy, a później to tylko dbać o odpowiednie smarowanie i czystość napędu, ewentualnie wybierać luz na hamulcach, więc nie widzę sensu.

    Już lepiej, żeby potencjalne środki z tytułu pomysłu nr2 poszły na przemyślane drogi rowerowe, bo nie każdy z poruszających się na rowerze po Pruszkowie ma odwagę jeździć po asfalcie obok aut.

    Z rowerowym pozdrowieniem ;)

  2. Szkoda, że nie wzięli pod uwagę rowerzystów w planach..

  3. Stojaki jak najbardziej typu „U”. Nie każdy ma potrzebny zestaw narzędzi czy stojak serwisowy, a ta stacja to zapewnia, turyści przejeżdżający przez region mogą potrzebować pomocy w niedziele o 17, kto im pomoże? Nie raz miałem problemy w kraju podczas „wypraw”, aby uzyskać pomoc mimo, że miałem jakieś multi toole ale tym np. pedałów łatwo nie dokręcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.