Historyczne i koncertowe Dni Brwinowa

W miniony weekend odbyły się Dni Brwinowa. Tegoroczne święto gminy było skupione wokół obchodów 75. rocznicy bitwy na polach parzniewskich.

Zaczęło się już w piątkowe przedpołudnie, gdy burmistrz Arkadiusz Kosiński wraz z kombatantami i uczniami odwiedzał miejsca pamięci narodowej. Tego dnia, 12 września, przypadła dokładna rocznica bitwy pod Brwinowem. O godz. 18.00 odprawiona została msza w kościele św. Floriana, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 36. PP Legii Akademickiej, który walczył we wrześniu 1939 roku na polach parzniewskim. Z rynku ruszyła defilada, która dotarła na cmentarz miejski. Tam odbył się Apel Poległych.

– Pamiętamy o Was, Żołnierze Wojska Polskiego 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, 15. Pułku Piechoty „Wilki”, 28. Pułku Artylerii Lekkiej oraz 72. Pułku Piechoty – walczący i przelewający krew 12 września 1939 roku na brwinowskiej ziemi. Pamiętamy o Waszym poświęceniu, odwadze i olbrzymiej daninie krwi złożonej na ołtarzu Ojczyzn. Oddajemy Wam dzisiaj cześć! – odczytał burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Zobacz zdjęcia z Dni Brwinowa

Następnego dnia Dni Brwinowa przeniosły się na stadion miejski. Po pokazach i zawodach siłowych przyszedł czas na muzykę. Tłumy na gwiazdę wieczoru przygotował support – Chór Wydartych Domom Kur. Głównym daniem był zespół Hey. Kasia Nosowska zaśpiewała piosenki z ostatniej płyty oraz największe przeboje z wcześniejszych krążków.

Ostatni dzień święta gminy przeniósł nas wstecz o 75 lat. Na polach parzniewskich znów słychać było strzały i wybuchy. Znów starli się Polacy i Niemcy. Efektowną rekonstrukcję zdarzeń, według szacunków organizatorów, obejrzało ponad 2 tys. osób.

Źródło fot.: Urząd Gminy Brwinów

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Strzelnica dla każdego na Święto Niepodległości Strzelnica dla każdego na Święto Niepodległości
Wystawa o historii września ’39 w Brwinowie Wystawa o historii września ’39 w Brwinowie
Atrakcyjne Dni Brwinowa Atrakcyjne Dni Brwinowa
Rekonstrukcja bitwy pod Brwinowem Rekonstrukcja bitwy pod Brwinowem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.