Wystawa o historii września ’39 w Brwinowie

W ramach obchodów 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem w niedzielę 14 września otwarta zostanie specjalna wystawa. Będzie można przybliżyć sobie ówczesne czasy i zapoznać się z niełatwą historią.

Jednym z punktów Dni Brwinowa, o których szerzej pisaliśmy tutaj, jest otwarcie historycznej wystawy w brwinowskiej Organistówce przy ul. Rynek 14, upamiętniającej wydarzenia września 1939 roku. Do jej utworzenia przyczynił się historyk Grzegorz Szczepański. Dzięki niemu stworzono szesnaście dużych planszach o wymiarach 85 x 200 cm, na których znalazły się informacje m.in. o historii 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, sytuacji w pierwszych dniach września 1939 roku, walkach pod Brwinowem oraz postawie cywilnej ludności Brwinowa. Typowe uzbrojenie żołnierza piechoty prezentuje interesująca infografika, pozwalająca na identyfikację poszczególnych elementów wyposażenia. Wystawa dotyka też trudnych tematów: niemieckiego terroru, ekshumacji prowadzonej po bitwie oraz początków okupacji.

Zwiedzający odnajdą również informacje o mało znanych dziejach lokalnych harcerzy i strażaków, którzy udali się na wschód Polski, by tam dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Ciekawostką jest również fakt, że do studenckiej Legii Akademickiej wstąpił Karol Wojtyła podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wystawa ubogacona została rodzinnymi pamiątkami oraz znaleziskami, które wypożyczono od mieszkańców.

Oprócz solidnej porcji wiedzy zwiedzający wystawę będą mogli otrzymać dwie cenne publikacje – książkę „Wspomnienie o bitwie pod Brwinowem”, w której zebrane przed kilku laty informacje zostały uzupełnione o rozdziały historyczne opracowane przez Longina Kaczanowskiego, a także DVD z filmem „Brwinowski wrzesień” w reżyserii Adama Gzyry.

Wystawę będzie można oglądać do 28 września w wybrane dni: poniedziałek (15 i 22 września) w godz. 16.00 – 19.00, sobota (20 i 27 września) w godz. 10.00 – 12.00, niedziela (21 i 28 września) w godz. 10.00 – 13.00 oraz po umówieniu się.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Pola Parzniewskie – szlak historyczno-przyrodniczy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

inf. prasowa / Regio-Media

Źródło fot.: UG w Brwinowie

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

„Bajki” ujrzały światło dzienne „Bajki” ujrzały światło dzienne
Historyczne i koncertowe Dni Brwinowa Historyczne i koncertowe Dni Brwinowa
Atrakcyjne Dni Brwinowa Atrakcyjne Dni Brwinowa
Rekonstrukcja bitwy pod Brwinowem Rekonstrukcja bitwy pod Brwinowem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.