Gimnazjum w Brwinowie zyskało patrona

Podczas sobotniej uroczystości w Gimnazjum nr 1 w Brwinowie odbyło się nadanie placówce imienia Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Do szkoły przybyło wielu znakomitych gości.

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” powstało po rozwiązaniu Armii Krajowej w 1945 roku. Skupiło blisko 20 tys. żołnierzy, którzy nie pogodzili się z przejęciem wpływów w Polsce przez ZSRR. Walczyli dalej z nowym okupantem, a ich celem było doprowadzenie do wolnych wyborów. Uroczystość w brwinowskim gimnazjum wpisała się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od 2011 roku został wyznaczony na 1 marca.

Gimnazjum nr 1 otrzymało imię Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” decyzją Rady Miejskiej w Brwinowie z dnia 17 grudnia 2012 roku. Treść uchwały na początku uroczystości odczytał przewodniczący Sławomir Rakowiecki.

Ważną częścią wydarzenia była dekoracja i przekazanie szkole sztandaru, a także ślubowanie uczniów. W hallu szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową. Dokonali tego Jan Stanisław Ciechanowski, który kieruje Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz burmistrz Arkadiusz Kosiński. Tablicę poświęcił ks. komandor Janusz Bąk, który jest kapelanem organizacji kombatanckich.

W przemówieniach wiele słów skierowano bezpośrednio do zebranej młodzieży – społeczności szkolnej. Burmistrz Kosiński przyznał, że wielu z nich obecnie pewnie nie rozumie powagi uroczystości, ale uświadomi ją sobie za kilka lub kilkanaście lat. Z kolei Kunert cofnął się w czasie do Legionów Piłsudskiego i ukazał ciąg pokoleniowy, który kontynuują obecni uczniowie Gimnazjum nr 1.

Po uroczystości burmistrz przyznał w rozmowie z Regio-Media, że starania o imię Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” nie było łatwe. – W społeczeństwie wciąż trzeba przełamywać mit, który przeczy temu, że to byli tacy sami wojujący jak ci podczas II wojny światowej – powiedział.

Miejmy nadzieję, że poglądy te się zmienią. Służyć ma temu głównie edukacja młodzieży, o której zapewniła nas dyrektor szkoły Anna Kurman.

- Od kilku lat uczestniczymy w rajdach ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Kolejne planowane są na wiosnę, potem jesień. Współpracujemy także ze stowarzyszeniem „Wolność i Niezawisłość” i cały czas będziemy tę współpracę utrzymywać.

Zobacz zdjęcia w naszym serwisie GALERIA

Nadanie tytułów Honorowego Obywatela Gminy Brwinów

Podczas uroczystości cztery osoby otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brwinów. Jedną z nich jest Marta Werner, która zmarła w ubiegłym roku. To członkini Związku Walki Zbrojnej, łączniczka Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego. W stanie wojennym w 1981 roku udzielała pomocy mieszkańcom gminy Brwinów. W jej imieniu medal i dyplom odebrały dwie córki.

Kolejnym uhonorowanym jest mjr Lech Dzikiewicz, który uczestniczył w bitwie pod Brwinowem w 1939 roku. W latach okupacji działał w Armii Krajowej. Kpt. Zdzisław Krawczyk również należał do Armii Krajowej. Jest inicjatorem założenia w gminie Brwinów Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej.

Wśród nagrodzonych jest mjr Waldemar Kruszyński (na zdjęciu poniżej). W dużej mierze to dzięki niemu mogło dojść do nadania gimnazjum imienia Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W czasie wojny działał w harcerstwie a potem w partyzantce.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Weź udział w GRAwitacji Weź udział w GRAwitacji
Brwinów zorganizuje bezpłatne szkolenia Brwinów zorganizuje bezpłatne szkolenia
„Strzelcy” zaprezentowali swoje możliwości „Strzelcy” zaprezentowali swoje możliwości
Konferencja o bezpieczeństwie w Brwinowie Konferencja o bezpieczeństwie w Brwinowie

Jedna Odpowiedź

  1. moja Córka tam była….i to nie jedynie w roli obserwatora…
    jestem DUMNY z Marty…
    Piękne jest TO,że TO …TU….i TERAZ……jako PIERWSI w Polsce…TO niesłychanie ważne….może nie dla wszystkich- w OBECNYCH czasach….na pewno

    pozdrawiam…….
    G.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.