ks. Jan Twardowski

Związany z regionem:
Pracę duchowny rozpoczął jako wikary w Pruszkowie, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Żbikowie. Przebywał tam przez trzy lata od 1948 do 1952 roku. Do jego obowiązków należało m.in nauczanie religii w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci upośledzonych i w szkole wiejskiej w Koszajcu.

Biografia:
Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej. Zmarł 18 stycznia 2006 roku, również w stolicy. Był uczniem gimnazjum Czackiego, w 1937 roku zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze przed wojną wydał zbiorek „Powrót Andersena” (1937 r.). Był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim.

9 września 1945 roku umarł ojciec poety. Tego roku Twardowski podjął naukę na pierwszym, tajnym kursie Seminarium Duchownego w Warszawie. Studia polonistyczne ukończył w 1947 roku. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wacława Majewskiego. Następne trzy lata służył jako wikary w parafii żbikowskiej w Pruszkowie. Rozpoczął również prace jako katecheta w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci upośledzonych oraz w szkole wiejskiej w Koszajcu.

W 1952 powraca do Warszawy, gdzie obejmuje katechezę w Gimnazjum im. Sowińskiego na Woli. Był wikarym w następujących kościołach: Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie oraz Wszystkich Świętych przy ul. Grzybowskiej. Od 1960 roku mieszkał przy Klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Sióstr Wizytek w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie aż do emerytury pełnił funkcję rektora.

Ksiądz Jan Twardowski odszedł 18 stycznia 2006. Zmarł po długiej chorobie, miał 90 lat.

Do najpopularniejszych zbiorów poezji ks. Jana Twardowskiego należą: „Wiersze” (1959), „Znak ufności” (1970), „Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi” (1973), „Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85” (1986), „Niecodziennik” (1991), „Nie martw się” (1992), „Wiersze” (1993). Twórczość księdza opowiada o Bogu i ludziach, przyrodzie i pochwale stworzenia. Wiersze często mają charakter modlitwy.

Twardowski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. Pierwszą z nich, Nagrodę im. Brata Alberta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej otrzymał w 1978. Pośmiertnie, w 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Poezja duchownego była wielokrotnie tłumaczona na języki obce.

[facebook_like_button]

Podobne wiadomości:

Alicja Majewska Alicja Majewska
Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski
Jan Lechoń Jan Lechoń
Jarosław Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*