Wojciech Młynarski

Związany z regionem:
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.

Biografia:
Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 w Warszawie. W 1963 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował na początku lat 60. w kabarecie studenckim Hybrydy. Później współpracował z Kabaretem Dudek, dla którego napisał między innymi piosenki „W Polskę idziemy” i „W co się bawić”. Związany był również z Kabaretem Owca.

W latach 60. pracował w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl piosenek „Porady sercowe”, z których „Niedziela na Głównym” (1964) jest jedną z najbardziej przejmujących w dorobku artysty. Od 1963 roku cyklicznie uczestniczył w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie za swoje utwory wielokrotnie otrzymywał nagrody.

Lata 70. to dalszy rozkwit kariery Młynarskiego. W tym okresie  zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: „Henryk VI na łowach”, „Cień”, „Awantura w Recco”. Jest autorem przekładów piosenek z musicali Kabaret Jesus Christ Superstar i Chicago. Na scenie teatru Ateneum zrealizował programy autorskie poświęcone wybitnym wykonawcom i twórcom piosenki artystycznej – Brel, Hemar, Ordonka i Wysocki.

W 1981 roku Młynarski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a sześć lat później otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. W 1988 roku wspólnie z Jerzym Derflem odebrał laur „Solidarności” za program „Róbmy swoje”. W 1998 roku Młynarski po raz kolejny został uhonorowany za całokształt swojej twórczości – tym razem SuperWiktorem. W 2000 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP. Ponadto podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd. Dwa lata później Telewizja Polska z okazji 50-lecia istnienia za twórczą współpracę z telewizyjną rozrywką wręczyła mu statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”.

W 2007 roku ukazała się książka „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo”, w której artysta zamieścił swoje zebrane utwory.

W 2008 roku Młynarski został laureatem nagrody Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymał także od Polskiego Radia statuetkę Diamentowego Mikrofonu, a Fundacja Kultury Polskiej przyznała mu nagrodę Złotego Berła w wysokości 110 tys. zł. Nagrodę przyznano za „pełną niezwykłych walorów śpiewającą twórczość, kreującą estetyczną i etyczną wrażliwość kilku pokoleń Polaków”.

Źródło fot.: wikipedia.org

[facebook_like_button]

Podobne wiadomości:

Alicja Majewska Alicja Majewska
Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski
Jan Lechoń Jan Lechoń
Jarosław Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*