Alicja Majewska

Związana z regionem:
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.

Biografia:
Urodziła się 30 maja 1948 roku w Ziemi Sandomierskiej, w Olbierzowicach. Dzieciństwo spędziła w tej małej wiosce, potem kilka lat we Wrocławiu. Czasy licealne Alicji Majewskiej związane są z Mazowszem, m.in. z Pruszkowem, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana.

- To wspaniałe liceum, z przedwojennymi profesorami. Minęło już tyle lat, a z ogromną częścią kolegów z mojej klasy maturalnej ciągle się spotykamy – mówiła piosenkarka w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Z Pruszkowa Majewska przeniosła się do Warszawy. Tam bowiem podjęła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewu uczyła się u Olgi Łady. Amatorsko śpiewała w zespole wokalnym prowadzonym przez Henryka Rzeźniczka. W czasie studiów śpiewała solo i w duecie z Anną Pietrzak w klubie Czarny Kot.

Artystka zadebiutowała w 1968 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1971-1974 była solistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku. Uczestniczyła w koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, Bułgarii, Austrii, NRD, RFN, ZSRR, Szwecji, Rumunii i na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

W 1975 roku zdobyła nagrodę główną na Festiwalu w Opolu śpiewając utwór Jerzego Derfla i Ireneusza Iredyńskiego „Bywają takie dni”. W 1980 roku zdobyła Grand Prix w na festiwalu w Rostocku. W 1985 roku uhonorowana na festiwalu w Hawanie.

Majewska Wystąpiła w recitalach i programach telewizyjnych, m. in. „Ala ma kota”, „Nareszcie… A. Majewska”, „Nie tylko… A. Majewska”, „Na pierwszy znak” i „Dopóki śpiewam”. Nagrała kilkanaście płyt, między innymi z kolędami, z piosenkami. Współpracuje z takimi artystami jak Włodzimierz Korcz, Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Łucja Prus. Uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej największe przeboje to m.in. „Jaki Piękny świat”, „Przetrzymamy To Wszystko, Kochani”, „Miłość Jest Jak Cień Człowieka”, „Chwila”, „Odkryjemy Miłość Nieznaną”, „Jeszcze Się Tam żagiel Bieli”.

Źródło fot.: alicjamajewska.com.pl

[facebook_like_button]

Podobne wiadomości:

Alicja Majewska Alicja Majewska
Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski
Jan Lechoń Jan Lechoń
Jarosław Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*