Stefan Woyda

Związany z regionem:
Odkrywca w okolicy m.in. Pruszkowa, Brwinowa, Biskupic i Kotowic licznych śladów świadczących o ogromnym centrum metalurgicznym w okresie od I w. przed Chrystusem do IV w. naszej ery. Założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Od grudnia 2013 roku jedna z ulic w Brwinowie nosi imię Stefana Woydy.

Biografia:
Stefan Woyda pochodził z Warszawy. Żył w latach 1938-2006. Po ukończeniu studiów w 1964 roku został Konserwatorem  Zabytków Archeologicznych w woj. warszawskim. Przez kilkanaście lat organizował badania terenowe i wykopaliskowe. Doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie przyczyniły się do stworzenia ogólnopolskiego programu Archeologiczne Zdjęcie Polski.

Jego życie pochłaniały liczne badania archeologiczne. Na terenie Zachodniego Mazowsza natknął się na relikty zagłębia hutnictwa żelaza. W latach 1968-1975 odkrył Mazowieckie Centrum Metalurgiczne. Na szeroką skalę prowadził też wielosezonowe i szczegółowe badania centrum hutniczego.

Odkrycia Woydy skłoniły go do założenia i prowadzenia Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Placówkę powołano do życia 1 czerwca 1975 roku, w oficynie dworskiej pałacu Potulickich.

Dla twórcy pruszkowskie muzeum miało być miejscem, gdzie można będzie gromadzić, opracowywać i udostępniać zbiory archeologiczne. Woyda uruchomił ekspozycję stałą „Czas żelaza. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego”, której przyznano nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki w kategorii „Najciekawsze wydarzenie muzealne 1992 roku”. Przyczynił się też do powstania wystawy czasowej „Źródło żywiołów. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z czasów Imperium Rzymskiego, I w. p.n.e. – IV w. n.e.”. Ekspozycja ta jest prezentowana do dziś w różnych placówkach muzealnych.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego stało się również miejscem, gdzie odbywają się koncerty, prelekcje, czy też odczyty naukowe. Od 2006 roku muzeum nadano imię Stefana Woydy.

Dyrektor MSHM był wielokrotnie nagradzany. W 1982 roku Stefan Woyda został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne nagrodą im. Krzysztofa Dąbrowskiego za wybitne osiągnięcia w popularyzacji problematyki pradziejów i archeologii. Siedem lat później otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Trzykrotnie archeolog był wyróżniany przez władze Pruszkowa. W 1996 roku otrzymał medal „Za Zasługi Dla Pruszkowa”. W 2002 roku uzyskał Nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, a dwa lata później za osiągnięcia w dziedzinie archeologii oraz promowanie Pruszkowa w Polsce.

[facebook_like_button]

Podobne wiadomości:

Alicja Majewska Alicja Majewska
Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski
Jan Lechoń Jan Lechoń
Jarosław Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*