Bronisław Komorowski

Związany z regionem:
Mieszkaniec Pruszkowa w latach 1959-1966. Tu uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 i mieszkał na osiedlu robotniczym. W Pruszkowie wstąpił do 75. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej. Były to początki Komorowskiego w harcerstwie.

Biografia:
Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich. Stamtąd jego rodzina przeniosła się na kilka lat do Poznania, potem do Józefowa koło Otwocka, aby następnie trafić do Pruszkowa. Kolejnym miejscem zamieszkania Komorowskiego była Warszawa, gdzie skończył szkołę podstawową, Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, by wreszcie, w 1977 roku obronić tytuł magistra na Wydziale Historycznym UW.

Od lat licealnych Bronisław Komorowski walczył z władzami komunistycznymi. Będąc w szkole średniej uczestniczył w protestach studentów w 1968 roku. Trzy lata później został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa podczas harcerskiego spotkania w Gdańsku, które było hołdem oddanym robotnikom protestującym w grudniu 1970 roku. W kolejnych latach Komorowski czynnie uczestniczył w działalności opozycyjnej.

W 1980 roku Bronisław Komorowski wstąpił do powstającej Solidarności. Otrzymał zadanie zorganizowania struktur związku w Regionie Mazowsze. W czasie stanu wojennego był internowany. Potem pracował jako wykładowca w Niższym Seminarium Duchownym w Niepokalanowie. Był także współzałożycielem i redaktorem w podziemnym piśmie „ABC” (Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne), które poruszało tematy dotyczące Europy Środkowowschodniej.

Po upadku komunizmu Bronisław Komorowski nadal był aktywny. Od 1991 roku pełnił funkcję posła Sejmu RP kolejnych kadencji. W latach 2000-2001 był ministrem obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka. W 2005 roku Komorowski został wicemarszałkiem Sejmu. Po kolejnych wyborach, w 2007 roku został wybrany na marszałka Sejmu. Tę funkcję sprawował do wyborów prezydenckich w 2010 roku, które były wynikiem tragicznej śmierci ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej.

W wyniku wyborów Bronisław Komorowski został prezydentem RP. Tę funkcję sprawuje do dziś.

Źródło fot.: Oficjalna strona Prezydenta RP

Podobne wiadomości:

Alicja Majewska Alicja Majewska
Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski
Jan Lechoń Jan Lechoń
Jarosław Iwaszkiewicz Jarosław Iwaszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*