Jest zgoda Senatu na pożyczkę dla Mazowsza

Senatorowie RP zgodzili się na udzielenie Samorządowi Województwa Mazowieckiego pożyczki. Jest ona regionowi niezbędna ze względu na konieczną spłatę janosikowego.

Pożyczka zostanie udzielona w przyszłym roku. Dzięki temu budżet Mazowsza ucierpi mniej niż zakładano. Mimo to, w perspektywie kolejnych lat za tę pożyczkę Samorząd Wojewódzki będzie musiał oddać 100 mln zł odsetek.

– Dziękujemy Senatorom RP za mądrą i roztropną decyzję. W ten sposób uda się ulżyć Mazowszu i jednocześnie nie zaszkodzić innym województwom – powiedział marszałek województwa Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza od dwóch lat boryka się ze spłatą kolejnych rat janosikowego. Dla województwa jest to ogromny cios, ponieważ wysokość podatku na rzecz biedniejszych regionów jest ustalana na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. A te ciągle spadają.

Przepisy wprowadzające janosikowe miały służyć słabiej sytuowanym samorządom. W dobie kryzysu jednak są one gwoździem do trumny dla kiedyś bogatszych. Następuje wyrównywanie poziomów pomiędzy regionami, ale niestety w dół a nie w górę.

Źródło fot.: nettg.pl

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Powołanie rady ds. zdrowia w województwie Powołanie rady ds. zdrowia w województwie
Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach
Warsztaty dla organizacji pozarządowych Warsztaty dla organizacji pozarządowych
Nowy-stary marszałek Mazowsza Nowy-stary marszałek Mazowsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.