Sejm pomógł Samorządowi Mazowieckiemu

Posłowie przegłosowali poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa pulę środków na pożyczki dla samorządów. Dodatkowe pieniądze trafią do Województwa Mazowieckiego na spłatę rat janosikowego do końca roku.

O dodatkowe pieniądze Mazowsze zabiega, ponieważ brakuje mu środków na kolejne wpłaty z tytułu janosikowego. To podatek, który zamożne samorządy muszą płacić na rzecz biedniejszych regionów kraju. Problem w tym, że jego wysokość jest wyliczana na podstawie wpływów sprzed dwóch lat. Kryzys finansowy zaś powoduje to, że z roku na rok te wpływy spadają.

Ostatnio Samorząd Województwa Mazowieckiego wyliczył, że płaci rocznie 10 mld zł janosikowego. Tyle samo dostaje z Unii Europejskiej na różnego rodzaju inwestycje. Dochodzi więc do paradoksu. Aby to zmienić, potrzebna jest nowa ustawa o samorządzie terytorialnym. Póki co jednak Mazowsze może liczyć na korektę budżetu państwa.

– Dobrze, że nie zostaliśmy sami, ale zachowam umiarkowany optymizm, bo podjęta przez Sejm decyzja nie rozwiązuje problemu. Chciałbym, żeby posłowie pamiętali o tym, że jak najszybciej należy zmienić przepisy dotyczące janosikowego, aby sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy nie powtórzyła się ani u nas, ani w innym samorządzie. Póki co w naszym przypadku konieczne będą dalsze oszczędności – podsumował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W piątkowym głosowaniu za zmianami opowiedziało się 272 posłów, 38 się wstrzymało. Nikt nie był przeciwny. Mazowsze otrzyma pożyczkę w wysokości 220 mln zł. Tyle potrzeba na ostatnie cztery raty janosikowego.

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Powołanie rady ds. zdrowia w województwie Powołanie rady ds. zdrowia w województwie
Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach
Warsztaty dla organizacji pozarządowych Warsztaty dla organizacji pozarządowych
Nowy-stary marszałek Mazowsza Nowy-stary marszałek Mazowsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.