Sejm weźmie pod lupę budżet Mazowsza

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej postanowiła skierować temat dotyczący budżetu Mazowsze na obrady plenarne parlamentu. To wynik prezentacji sytuacji przez marszałka Adama Struzika.

Samorząd Województwa Mazowieckiego w osobie Adama Struzika od dłuższego czasu walczy o zmiany w ustawie dotyczącej „janosikowego”. To podatek najbogatszych regionów Polski na rzecz samorządów ubogich. Problem w tym, że jest obliczany na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Dodatkowa trudna sytuacja finansowa na świecie powoduje, że dochodzi do paradoksów.

„9,9 mld zł – tyle od 2004 r. przekazały w ramach „janosikowego” samorządy z całego Mazowsza. W tym czasie do Mazowsza z Unii trafiło 10 mld zł. Czyli Mazowsze musi oddać innym regionom tyle, co dostało z UE.” – zauważa mazowiecki samorząd.

Podczas dyskusji na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, na której był obecny Struzik, uznano, że sytuacja jest na tyle poważna, że powinno się nią zająć zgromadzenie ogólne Sejmu. Jednym z argumentów jest możliwy „efekt domina”. Gdy Mazowsze będzie biedne, tracić również będą inne regiony kraju.

Nie wiadomo jeszcze kiedy Sejm zajmie się sytuacją finansową Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Powołanie rady ds. zdrowia w województwie Powołanie rady ds. zdrowia w województwie
Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach
Warsztaty dla organizacji pozarządowych Warsztaty dla organizacji pozarządowych
Nowy-stary marszałek Mazowsza Nowy-stary marszałek Mazowsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.