Są wstępne postulaty Masy Krytycznej

W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie organizacyjne Pruszkowskiej Masy Krytycznej. Wstępnie ustalono postulaty i trasę przejazdu.

Pruszkowska Masa Krytyczna to inicjatywa rowerowa, która ma zwrócić uwagę na problemy tego środowiska w Pruszkowie. W stolicy tego typu imprezy odbywają się cyklicznie. U nas będzie to pierwsze wydarzenie.

W piątek wieczorem zebrała się grupa ludzi, która dyskutowała na temat problemów rowerzystów w ruchu ulicznym w Pruszkowie. Chyba wszyscy wiedzą, że ścieżek rowerowych w tym mieście jest jak na lekarstwo, a te istniejące nie nadają się do jazdy. Wiele osób widzi również zapewne uchybienia w postaci słupów na środku ścieżki, czy przystanku przy jednej z nich.

Pruszkowska Masa Krytyczna ma na celu spowodowanie, aby te problemy dostrzegła także władza. Chodzi o to, aby pokazać, że rowerzyści to nie jest grupa wariatów, to nie jest mniejszość. Ludzi na rowerach w Pruszkowie przybywa – nawet zimą widać ich sporo. Warto coś dla nich zrobić.

Organizatorzy Pruszkowskiej Masy Krytycznej chcą, aby Pruszków stał się miastem nowoczesnym i innowacyjnym w tematyce rowerowej. Stąd jednym z postulatów będzie śluza rowerowa. Jest to przestrzeń na skrzyżowaniu dla rowerzystów przed stojącymi samochodami. Ma ona ułatwić jednośladom bezpieczny skręt w lewo.

Innym pomysłem są zadaszone stojaki rowerowe. Wprawdzie niedawno, na prośbę stowarzyszenia Zdrowy-Rower, w Pruszkowie pojawiło się kilka stojaków, ale są one delikatnie mówiąc mało przydatne. Nie gwarantują bezpieczeństwa, ponieważ są przytwierdzone do podłoża śrubami. Są też małe i na niewielką ilość rowerów.

Inne postulaty to m.in. ułatwienia dla rowerzystów za pomocą organizacji ruchu. W niektórych miejscach przy znaku drogi jednokierunkowej wystarczyłoby zawiesić znak „nie dotyczy rowerów”. Na mało uczęszczanych ulicach nie powodowałoby to zagrożenia. Z kolei np. na ul. Komorowskiej można by namalować kontrpas, aby rowerzyści podróżowali w obie strony.

Masa Krytyczna ma się odbyć pod koniec marca. Organizatorzy mają na uwadze osoby pracujące, stąd najpewniej będzie to w godzinach popołudniowych. Rowerzyści przejadą w centrum miasta przed siedzibą Starostwa Powiatowego i Urzędem Miasta. Dokładny termin i trasa zostaną podane po zgłoszeniu urzędnikom zgromadzenia publicznego.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Rosną szanse na ścieżki między miastami Rosną szanse na ścieżki między miastami
Powstanie wiele nowych ścieżek rowerowych Powstanie wiele nowych ścieżek rowerowych
Śnieg ze ścieżek rowerowych za miasto Śnieg ze ścieżek rowerowych za miasto
Nieodśnieżone ścieżki rowerowe Nieodśnieżone ścieżki rowerowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.