Integracja uchodźców z mieszkańcami

Dobiegł końca trwający przez cały 2012 rok projekt „Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe” współrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie. W projekcie wzięło udział ponad 120 osób – dzieci i młodzież z Brwinowa i okolic oraz z ośrodków dla uchodźców w Mosznie i Dębaku.

Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach techniczno-artystycznych w biurze budowy II linii metra w Warszawie, razem z rodzicami pojechali do Kampinoskiego Parku Narodowego oraz na zamek w Czersku, gdzie został zorganizowany Piknik Rycerski. W ramach projektu dzieci i młodzież z ośrodków dla uchodźców oraz mieszkańców gminy Brwinów i okolic odwiedzili także Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Wojska Polskiego.

Atrakcją sportową było kibicowanie podczas meczu piłki nożnej na stadionie Legii Warszawa w ramach programu „Dzieci na stadiony”. Sami również mieli zorganizowane zajęcia ruchowe. Dwa razy w tygodniu mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych z piłki nożnej i koszykówki.

Jako działania okołoprojektowe trzeba wymienić zaangażowanie Ośrodka Kultury w obchody Dnia Uchodźcy wraz z podkowiańskim Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Polskim Forum Migracyjnym oraz Fundacją Praktyków Kultury, uczestnictwo w warszawskiej konferencji na rzecz uchodźców z udziałem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej i organizacją konkursu wiedzy na temat uchodźców „ Kinomaniak”.

Jak podsumowuje Izabella Kłossowska z Ośrodka Kultury, która prowadziła wycieczki krajoznawcze, celem projektu była integracja dzieci i młodzieży, budowanie postaw tolerancji oraz współdziałania przez zabawę w czasie zwiedzania najbliższej okolic i dalszych części Mazowsza. Projekt był finansowany przez Europejski Fundusz na Rzecz Uchodźców.

inf. prasowa / Regio-Media

Źródło fot.: A. Gontarczyk/OK

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Marcowe plany pruszkowskiego MOK-u Marcowe plany pruszkowskiego MOK-u
[PATRONAT] Kultura: poranek teatralny [PATRONAT] Kultura: poranek teatralny
[PATRONAT] Kultura: koncert recytatorski [PATRONAT] Kultura: koncert recytatorski
Lutowe wydarzenia w MOK-u Lutowe wydarzenia w MOK-u

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.