Gm. Brwinów: kolejne sołectwa z kanalizacją

W ciągu dwóch najbliższych lat sieć kanalizacji sanitarnej w gminie Brwinów dojdzie do trzech sołectw: Domaniewa, Domaniewka i Moszny. Władze samorządowe zmobilizował do tego unijny przepis.

Pierwszy raz o planach gminy w tej sprawie pisaliśmy w lipcu. [czytaj więcej] Władze postanowiły zbudować sieć kanalizacji sanitarnej do Moszny, Domaniewa i Domaniewka, ponieważ są to bardzo zaludnione sołectwa. Unijne prawo dotyczące ochrony środowisko mówi jasno o karach, jakie będą nakładane za brak właściwych systemów sanitarnych na terenach, gdzie żyje ponad 120 mieszkańców na kilometr sieci. Grzywny będą zasądzane od 2016 roku.

W dużej mierze inwestycja w trzech północnych sołectwach gminy Brwinów będzie możliwa dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z tego źródła samorząd otrzyma pożyczkę niskooprocentowaną – 3,5 proc. w skali roku – którą będzie spłacać do 2023 roku. Z WFOŚIGW gmina otrzyma ponad 3 mln zł, choć początkowo mówiło się aż o 9,5 mln zł.

Prace dotyczące budowy sieci sanitarnej jeszcze nie ruszyły, ale są już złożone wnioski o zajęcie pasa drogi na czas robót i opracowane projekty zmian ruchu. Gmina wyłoniła także wykonawcę. Przetarg wygrał Instalbud z Rzeszowa. W ramach inwestycji ma być zbudowana sieć, a także podłączenia do posesji, budowa przepompowni i podłączenie do istniejącego systemu. Prace mają zakończyć się w 2014 roku.

Obecnie na ukończeniu jest inna podobna inwestycja dotycząca miasta Brwinów, a także Kań i Otrębus. Część mieszkańców już korzysta z nowej sieci sanitarnej.

Źródło fot.: UMiG Brwinów

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Okazja na przybliżenie ciekawej historii Okazja na przybliżenie ciekawej historii
Duża inwestycja MPWiK w Pruszkowie Duża inwestycja MPWiK w Pruszkowie
Zakrwawione ciało przy wiadukcie Zakrwawione ciało przy wiadukcie
Brak prądu w okolicy Brak prądu w okolicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.