Sprawa janosikowego „na dobrej drodze”

W najbliższą środę na wspólnym posiedzeniu komisji sejmowych rozpatrzone zostanie sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej dotyczące tzw. janosikowego. – Jesteśmy na dobrej drodze – komentuje Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

– Po wielu tygodniach dyskusji z udziałem nie tylko posłów, ale i niezależnych ekspertów udało się wypracować kompromis. Wprowadza bowiem próg bezpieczeństwa, który gwarantuje nam, że Mazowsze nie będzie mogło oddawać w ramach „janosikowego” więcej niż 35 proc. swoich dochodów podatkowych – powiedział marszałek Adam Struzik. – To krok w dobrym kierunku, ale nie koniec naszej batalii – podkreślił.

W zeszłym tygodniu w Sejmie Podkomisja nadzwyczajna ds. zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządowych przyjęła poprawki dotyczące tzw. janosikowego.

W najbliższą środę sprawozdanie ma zostać przedstawione na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów. Jeśli zostałoby przyjęte, jeszcze w lipcu byłaby szansa na głosowanie nad zmianami.

Od lutego w parlamencie trwają prace nad usprawnieniem sposobu naliczania tzw. subwencji wyrównawczej. Dotychczas analizowane były dwa projekty – samorządowy i obywatelski.

Na temat zmian wypowiedzieli się eksperci powołani przez większość klubów parlamentarnych. W dotychczasowych posiedzeniach komisji i podkomisji brali udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i skarbnik Marek Miesztalski, którzy przekonywali posłów o konieczności zmiany przepisów.

Struzik podkreślał wielokrotnie, że jest to niezbędne z punktu widzenia toczącej się w Komisji Europejskiej dyskusji na temat przyszłego programowania z Unii Europejskiej.

Wpłaty na tzw. janosikowe zapisywane są bowiem w budżetach jako wydatki bieżące. Z perspektywy Komisji Europejskiej Mazowsze traktowane jest jako region bogaty, czyli niewymagający wsparcia. Podczas gdy – jak mówił marszałek – po oddaniu kwoty na subwencję regionalną województwo nie ma środków na realizację zadań własnych. Pieniędzy brakuje na dotacje dla samorządów lokalnych i prowadzenie wewnątrzregionalnej polityki spójności.

W zeszłym tygodniu apel o przyjęcie zmian w przepisach wystosowali również dyrektorzy mazowieckich szpitali i placówek kulturalnych.

Województwo mazowieckie od 2004 r. do 2011 r. wpłaciło na rzecz innych regionów 5,1 mld zł. Jedynie w tym roku Mazowsze musi oddać 658 mln zł.

PAP

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach Radni w Brwinowie nie odpoczną po Świętach
Warsztaty dla organizacji pozarządowych Warsztaty dla organizacji pozarządowych
Za mało pieniędzy na mazowieckie szpitale Za mało pieniędzy na mazowieckie szpitale
Nowe możliwości finansowe dla gmin wiejskich Nowe możliwości finansowe dla gmin wiejskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.