Nauczyciele negocjują wzrost pensji

Nauczycielskie związki zawodowe chcą, by systemem wynagradzania nauczycieli był prostszy, a kolejne podwyżki ich pensji obowiązywały od początku roku, a nie od 1 września.

Fot. Inernet

Ministerstwo Edukacji Narodowej w projekcie rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zaproponowało, by wzrosły one we wrześniu tego roku o 3,8 proc. W zależności od stopnia awansu zawodowego będzie to od 83 zł do 114 zł brutto. W tym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie uzgodnieniowe przedstawicieli resortu i nauczycielskich związków zawodowych poświęcone płacom.

Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego jak najszybciej należy rozpocząć rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia 2013 roku.

Związek chce powrotu do obowiązującej wcześniej zasady wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia, a zatem by następna podwyżka dla nauczycieli nie obowiązywała od września 2013 r., a już od stycznia 2013 r. ZNP domaga się także rozpoczęcia prac nad nowym, prostszym systemem wynagradzania nauczycieli.

Powrotu do podwyżek od 1 stycznia chce również Forum Związków Zawodowych, które przypomina, że podwyżki od 1 września miały obowiązywać tylko przez rok. Forum opowiada się także za zmianami w strukturze wynagrodzenia nauczycieli i wzrostem wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu. Proponuje m.in., by przy obliczaniu średniej pensji nie były uwzględniane wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw.

Za podwyżkami od 1 stycznia jest też Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, która podtrzymuje wcześniejsze deklaracje o potrzebie prac nad zmianami w strukturze wynagradzania nauczycieli.

ZNP / PAP

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Już wiadomo ile zarobi burmistrz Piastowa Już wiadomo ile zarobi burmistrz Piastowa
Radni utrzymali pensję Starzyńskiego Radni utrzymali pensję Starzyńskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.