Kredyt w ramach MdM – co kredytobiorca wiedzieć powinien?

Kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych cieszą się wielką popularnością wśród młodych kredytobiorców, którzy poszukują sposobów na posiadanie własnego mieszkania. Dlatego od sierpnia 2015 roku do programu dołączono możliwość zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Mieszkania z rynku wtórnego otwierają możliwość na posiadanie własnego mieszkania zwłaszcza w mniejszych miastach, w których nie ma zbyt wielu inwestycji mieszkaniowych. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego, że mieszkanie z rynku wtórnego spełnia warunki co do wartości oraz ceny za metr kwadratowy, równie ważne są wymogi, stawiane przed potencjalnymi kredytobiorcami. Z punktu widzenia banku najlepszymi kredytobiorcami są osoby po 30 roku życia. Najlepiej jeśli jest to małżeństwo z jednym dzieckiem, zatrudnione na cały etat na podstawie umowy o pracę oraz posiadające wkład własny.

Osoby młodsze mogą mieć problem z wykazaniem zdolności kredytowej, dodatkowym warunkiem stawianym przez bank może być również minimalny wiek kredytobiorcy – w wielu bankach musi on mieć co najmniej 21 lat, choć pojawiają się i oferty kredytów skierowane do osób, które ukończyły 24 rok życia.

Równie istotne jest zatrudnienie. Banki co prawda najchętniej akceptują wnioski kredytowe pochodzące od osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Także osoby prowadzące własną działalność czy zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mają szansę na uzyskanie kredytu – o ile ta forma zatrudnienia przynosi regularne dochody w akceptowanej przez bank wysokości, równej najczęściej 80-90% dochodu netto wykazywanej przez wnioskodawcę.

W przypadku osób samozatrudnionych procedura jest bardziej skomplikowana, a wnioskodawca musi przedłożyć dodatkowe dokumenty, m.in. wnioski o niezaleganiu w płatnościach względem ZUS i Urzędu Skarbowego. Niektóre banki nie ukrywają, że klienci samozatrudnieni są dla nich klientami ryzykownymi, jednak i oni mogą wnioskować o kredyty hipoteczne w ramach MdM. Osoby prowadzące własną działalność traktowane są przez banki jako osoby osiągające nieregularne dochody. Z kolei w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów i kontraktów terminowych najlepiej jest, gdy takie umowy są zawierane na co najmniej 12 miesięcy. Banki w przypadku niektórych zawodów mogą jednak stosować odstępstwa od tej zasady.

Sprawdź serwis oferty-kredytow.com i znajdź najtańszy kredyt mieszkaniowy

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.