Ubezpieczenie przy kredytach hipotecznych – co warto wiedzieć?


Kredyty hipoteczne to produkt bankowy wiążący się z udzieleniem pożyczki na znaczne kwoty i długi okres czasu. Ta specyfika wpisana w kredyt mieszkaniowy wymaga na bankach konieczność wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Podstawowym zastawem, oczywiście nadal pozostaje hipoteka, jednak mnogość scenariuszy, które mogą pojawić się na przestrzeni na przykład 30 lat, zachęca banki do proponowania swoim klientom różnego rodzaju zabezpieczeń. Część z nich jest opcjonalna, zaś część stanowi wymóg kredytowy. Do najczęściej spotykanych ubezpieczeń w przypadku kredytów hipotecznych należą:

Ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych

Eksplozja, pożar, powódź, grad, huragan, uderzenie piorunu czy lawina – to niektóre ze zdarzeń losowych, od których wskazane jest się ubezpieczyć w ramach zawierania kredytów hipotecznych. Czemu? W ten sposób zabezpieczamy nieruchomość przed utratą wartości spowodowaną
wystąpieniem sytuacji o niszczycielskim charakterze.

Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy

Kredyty mieszkaniowe są kredytami długoterminowymi zawieranymi na przykład na 30 lat. Okres ten jest zbyt dalece wybiegający w przyszłość by móc jednoznacznie stwierdzić, że kredytobiorca będzie miał wówczas pracę. Ubezpieczenie się na wypadek utraty pracy daje możliwość pokrycia określonej ilości rat kredytu przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie pomostowe

Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością dokonania wpisu banku będącego dawcą kredytu hipotecznego, do księgi wieczystej nieruchomości. Ubezpieczenie pomostowe stanowi natomiast formę ochrony nieruchomości będącej przedmiotem kredytu przed potencjalną utrata wartości w okresie czasu pomiędzy zawarciem umowy kredytowej, a fizycznym dokonaniem wpisu w księdze wieczystej.

Polisa na życie

Podpisanie polisy na życie obowiązującej na okres planowanej spłaty zadłużenia, stanowi dla banku gwarancję odzyskania swoich należności w przypadku śmierci, ciężkiej choroby bądź utraty zdolności kredytobiorcy do pracy zarobkowej.

Wybór kredytu hipotecznego, z reguły wiąże się z koniecznością zawarcia ubezpieczenia. Jak wiele ubezpieczeń jest wymaganych i z jakim dodatkowym kosztem się to wiąże? To już kwestia zależna od indywidualnej polityki stosowanej przez bank. Co ciekawe, niektóre banki by zachęcić swoich klientów do korzystania z dodatkowych form zabezpieczenia, oferują na przykład niższą marżę w sytuacji, gdy kredytobiorca zdecyduje się ubezpieczyć. Jak najłatwiej się w tym rozeznać? Przejrzyj ranking kredytów hipotecznych dostępny w sieci. Przy jego pomocy można łatwo porównać oferty wielu banków i znaleźć najlepszy kredyt mieszkaniowy dla siebie czy swoich bliskich.

Więcej informacji uzyskasz na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.