Dulag o ruchu oporu wobec komunistów

W sobotę 13 grudnia przypada 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji dzień później odbędzie się specjalne wydanie „Kart Historii” w Muzeum Dulag 121, poświęcone organizacji „Solidarni”.

O „Solidarności” wie lub wiedzieć powinien każdy Polak. O „Solidarnych” już nie mówi się tak często. To tajna organizacja działającą w latach 80-tych, związana z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność”. Ich początki sięgają przełomu 1981 i 1982 roku, a ich działalność trwała aż do 1989 roku.

Najważniejszymi polami działalności Grup były akcje ulotkowe i nadawania krótkich audycji radiowych. Grupy posiadały także sekcję legalizacyjną odpowiadającą za przygotowanie dokumentów dla ukrywających się członków opozycji oraz sekcję transportową, która odbierała przemycaną do Polski pomoc techniczną (powielacze, materiały do druku). W ramach Grup powstała także Oficyna Wydawnicza RYTM, której celem było wydawanie książek zakazanych przez komunistyczną cenzurę i drukowanie ulotek.

Niedzielne spotkanie w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 przybliży historię „Solidarnych”. Organizatorzy zapraszają na wystawę „>>Solidarni<< ku wolności” przygotowaną przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa we współpracy z Muzeum Historii Polski. Artystycznym tłem będzie występ Iwony Kowalik-Szatkowskiej przy akompaniamencie Grzegorza Mroczka.

Częścią wydarzenia będzie również wykład z prezentacją multimedialną Bolesława Jabłońskiego i Jana Kulczyckiego na temat Grup Oporu „Solidarni”.

Spotkanie z cyklu „Karty historii” o „Solidarnych” odbędzie się w niedzielę 14 grudnia o godz. 14.00 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3-go Maja 8a. Wstęp jest wolny. Wydarzeniu patronuje portal Regio-Media.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.