Czy będzie grupa rekonstrukcji historycznych?

Są szanse, aby w Pruszkowie powstała grupa rekonstrukcyjna. Byłby to trwały owoc niedawnego Marszu Pamięci, który został zorganizowany z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W niedzielę 7 września w Muzeum Dulag 121 odbyły się centralne uroczystości powiatowe z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach obchodów zrobił Marsz Pamięci. Była to rekonstrukcja pokazująca przyjście wypędzonych warszawiaków do obozu przejściowego w Pruszkowie oraz rozdzielanie rodzin podczas segregacji. [zobacz zdjęcia]

W rekonstrukcji wzięło udział 220 osób. Część z nich to członkowie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, jednak nieco ponad połowę stanowili wolontariusze z Pruszkowa i okolic.

- Spośród wolontariuszy wiele osób zadeklarowało utworzenie w naszym mieście grupy rekonstrukcyjnej. Ludzie ci w ten sposób chcą kultywować pamięć o tym, co wydarzyło się 70 lat temu – powiedziała na antenie TVP Warszawa Elżbieta Smolińska, starosta powiatu pruszkowskiego.

Wiadomości te pani starosta potwierdziła także nam.

- Część wolontariuszy wyraziła chęć kontynuowania projektu i stworzenia grupy rekonstrukcyjnej, która działałaby przy Muzeum Dulag 121 – poinformowała Smolińska.

Starosta powiatu pruszkowskiego dodała, że ze strony zarządu nie ma żadnych przeszkód, aby taka grupa powstała. Obecnie Muzeum Dulag 121 analizuje sprawę i ocenia, czy realizacja pomysłu jest możliwa.

Rekonstrukcja zdarzeń sprzed 70-ciu lat wyglądała bardzo realistycznie. To zasługa grup rekonstrukcyjnych, ale w dużej mierze także wolontariuszy. Ich kunszt docenił w liście do Elżbiety Smolińskiej jeden z więźniów obozu obecny na niedawnych uroczystościach.

„Nie spodziewałem się zbyt wiele po rekonstrukcji wypędzenia, bo sam przez to przeszedłem, więc cóż nowego mogłem zobaczyć? Rekonstrukcja okazała się jednak znakomitym pomysłem ze względu na sposób pokazania najistotniejszych elementów bez nadmiernego eksponowania scen okrucieństwa. Żaden opis, żadna relacja nie może oddać tego, co pokazał ten >>żywy obraz<<. Kto nie ucieka od przykrych stron życia, ale chce je znać takimi jakimi są, po to, by samemu nie czynić zła, ten wiele mógł się dowiedzieć i nauczyć” – czytamy w liście od prof. Jacka Przygodzkiego.

Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie nie ma wiele czasu na podjęcie decyzji. Jeśli grupa rekonstrukcyjna miałaby powstać, potrzebne są niezbędne działania. Wkrótce bowiem rozpoczną się prace nad przyszłorocznym budżetem powiatu, pod który podlega placówka.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Jedna Odpowiedź

  1. zachęcam do polubienia naszego fanpage-u – krzewimy wartości patriotyczne, współpracujemy z grupami rekonstrukcyjnymi

    https://www.facebook.com/pages/Polska-Niepodleg%C5%82a-oddzia%C5%82-Pruszk%C3%B3w/455527027920751?ref=hl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.