Rekonstrukcja wejścia do Dulagu

Przejmująca i niezwykle realistyczna okazała się rekonstrukcja wejścia wypędzonych mieszkańców Warszawy do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Wydarzenie było głównym elementem powiatowych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości upamiętniające rocznicę walk z okupantem hitlerowskim trwały już od piątku, ale kulminacją były wydarzenia w niedzielę. Zaczęło się od Marszu Pamięci. To rekonstrukcja wejścia warszawiaków, którzy musieli opuścić swoje domy i przybyć w pociągach towarowych lub pieszo do Pruszkowa. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne oraz chętni mieszkańcy Pruszkowa i okolic. Aktorzy spisali się na medal.

Zobacz zdjęcia z rekonstrukcji

W rekonstrukcji uwzględniono wiele wątków, które miały miejsce przed 70-ciu laty. Niektórzy mieszkańcy szli o kulach, niektórzy na noszach, wszyscy brudni, utrudzeni, z cząstką dobytku w rękach. Niezwykle realistycznie zachowywali się również aktorzy grający niemieckich żołnierzy. Przede wszystkim krzyczeli, ale również kopali wypędzonych.

Po dojściu w pobliże pomnika „Tędy przeszła Warszawa” na terenie obozu przejściowego, rozpoczęła się selekcja. Tak, jak 70 lat temu, dochodziło do dantejskich scen. Rodziny były rozdzielane. Większość trafiała na roboty do III Rzeszy, ranni i schorowani do Generalnej Guberni. „Banditen”, czyli powstańcy zostali również oddzieleni. Na końcu rekonstrukcji odprowadzono ich w odludne miejsce, skąd było słychać tylko strzały…

Po rekonstrukcji odprawiono mszę świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W koncelebrze uczestniczyli proboszczowie parafii na Żbikowie oraz św. Kazimierza w centrum Pruszkowa. Po Eucharystii zostały odczytane listy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który całość obchodów w powiecie pruszkowskim objął swoim patronatem, oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Głos zabrała obecna na uroczystości starosta Elżbieta Smolińska. Wszystkie wypowiedzi skupiły się na przypomnieniu historii i oddaniu czci wypędzonej stolicy, a także pomagającym jej mieszkańcom Pruszkowa.

Zobacz zdjęcia z dalszych części uroczystości

Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci, zapalenie zniczy imiennych oraz złożenie wieńców.

Pięknym zakończeniem uroczystości było widowisko słowno-muzyczne „Wolni niepokonani” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i aktorów scen warszawskich, głównie teatru Rampa. Artyści przybliżyli historię Dulagu, zwracając uwagę na trudy więźniów, ich dramatyczną sytuację, ale także chwile szczęścia, jak ślub na terenie obozu. Teksty były przeplatane piosenkami powstańczymi. Na koniec zaśpiewano Rotę.

Powiatowe obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego trwały od piątku. Zaczęło się od promocji książek „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim” oraz „Sierpniowe Dziewczęta – 44″. Pierwszą z tych pozycji wielu uczestników obchodów mogło otrzymać w niedzielę. W sobotę odbyło się przedstawienie „Babie lato”.

Obchody w powiecie pruszkowskim były bardzo okazałe. Miejmy tylko nadzieję, że pamięć o wydarzeniach sprzed 70-ciu lat przetrwa, a w kolejnych latach w uroczystościach będzie uczestniczyć coraz więcej osób.

Portal Regio-Media objął patronatem medialnym wydarzenia rocznicowe w Dulagu 121.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.