Nowy zegar wybija godziny dla Żbikowa

Od kilku dni na Żbikowie rozbrzmiewają tony wskazujące godzinę. Pochodzą one z nowego zegara, który został zamontowany na wieży kościelnej.

W poniedziałek 14 lipca na wieży kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP na pruszkowskim Żbikowie został zamontowany zegar z czterema tarczami. Mechanizm jest już gotowy.

- Montaż trwał kilka godzin. Zakończyliśmy około godz. 15.00, a kilka minut po godz. 16.00 zegar ruszył – powiedział nam Marek Górski, najbardziej znany zegarmistrz w mieście, autor zegara żbikowskiego.

Inwestycja jest gotowa w 95 proc. Ostatnie „szlify” zostaną wykonane w najbliższy poniedziałek.

Na tarczach o średnicy ponad 2 metrów czas pokazują wskazówki ponad metrowe. Tarcza i wskazówki nie są osłonięte, ale zdaniem Marka Górskiego nie jest to konieczne. Konstrukcja jest dostosowana do różnych warunków atmosferycznych. Nie ma też zagrożenia ze strony ptaków.

Dobre wrażenie zegar robi zarówno za dnia, jak i w nocy. Co ciekawe, tarcze nie są oświetlone, bo oświetlony jest cały kościół. To wystarcza.

Zegar jest elektroniczny. Co godzinę wybija odpowiednią ilość tonów. Jest również możliwość włączenia melodii.

- W trakcie montażu zostało zaprogramowanych ponad 100 melodii kościelnych. W każdej chwili można ustawić datę lub godziny, kiedy mają grać, w zależności np. od pór roku czy kalendarza liturgicznego – sprecyzował pruszkowski zegarmistrz.

Montaż zegara został wykonany na zlecenie parafii. Firma Zegarmistrz Górski ma w swoim dorobku również „czasomierze” na Pałacyku Sokoła i siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Może się również pochwalić kilkoma zegarami w Warszawie, przede wszystkim tym na wieży Zamku Królewskiego.

Zobacz zdjęcia z montażu zegara

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Pruszkowscy Narodowcy organizują spotkanie Pruszkowscy Narodowcy organizują spotkanie
Widowiskowa rocznica bitwy o Pruszków Widowiskowa rocznica bitwy o Pruszków
Rocznica śmierci poety. Pracował w Pruszkowie Rocznica śmierci poety. Pracował w Pruszkowie
Nowe procesje w Pruszkowie Nowe procesje w Pruszkowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.