Czym kaczka żyje? Pokarmem z automatu

„Nie samym chlebem kaczka żyje, nakarm ją tym, co najlepsze” – taki napis widnieje na dystrybutorze pokarmu dla kaczek ustawionym w pruszkowskim parku miejskim. Automat ten stanął z inicjatywy prywatnego producenta.

Dystrybutor pokarmu dla kaczek znajduje się w Parku Potulickich w Pruszkowie przy ul. Hubala. Mieszkańcy spacerując po parku mogą zadbać także o jego dzikich mieszkańców. Nie trzeba zabierać ze sobą w tym celu chleba, wystarczy skorzystać z automatu ustawionego przy stawach. Za 1 zł możemy pobrać z niego garść pokarmu dla kaczek.

Z naszych obserwacji wynika, że automat cieszy się największą popularnością wśród dzieci, które zachęcają rodziców do pobierania kolejnych porcji granulatu. Same kaczki natomiast mają marne szanse skorzystania z posiłku, gdyż przy automacie żeruje stado gołębi, które są sprytniejsze od kaczek i szybciej „dobierają się” do rzuconego pokarmu.

- Automat z pokarmem dla kaczek został ustawiony przez producenta, osobę prywatną, który sam zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Pruszkowie z prośbą o jego instalację. Miasto nie pobiera od właściciela opłat za dzierżawę terenu, na którym dystrybutor został ustawiony, nie finansuje także uzupełniania pokarmu i ewentualnej konserwacji automatu – mówi Agnieszka Pytlińska z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

Jak należy dokarmiać parkowe ptaki i czy taki automat jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego dokarmiania dzikich ptaków pieczywem? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dr. Jakuba Kubackiego, pracownika Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pruszkowie.

- Najlepszym pokarmem dla dzikiego ptactwa są zboża wzbogacone mikroelementami. Tradycyjne dokarmianie zwierząt starym chlebem i bułkami jest jak najbardziej prawidłowe, jeśli są one przesuszone i w odpowiedni sposób przechowane. Niebezpieczne dla ptaków jest pieczywo spleśniałe. Może ono mieć istotne znaczenie w zwiększeniu śmiertelności tych zwierząt. Czy pożywienie z automatu jest lepsze od chleba czy bułek? Wszystko zależy od jego składu – wyjaśnił dr Kubacki.

O skład pokarmu w automacie chcieliśmy zapytać producenta, jednak dotychczas nie udało się nam z nim skontaktować.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Pruszków ma swój most z kłódkami Pruszków ma swój most z kłódkami
Międzynarodowa inicjatywa w Pruszkowie Międzynarodowa inicjatywa w Pruszkowie
Już można korzystać z wodnych atrakcji Już można korzystać z wodnych atrakcji
Znamy atrakcje Pruszkowskich Wianków Znamy atrakcje Pruszkowskich Wianków

2 Odpowiedzi

  1. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Idąc na spacer do parku nie zawsze pamiętamy, aby zabrać ze sobą pokarm dla ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.