Opodatkowanie świadczeń z ubezpieczenia na życie

Uzyskując świadczenie z tytułu ubezpieczenia na życie, uposażony lub osoba ubezpieczona musi wiedzieć, czy powinna rozliczyć się z niego z fiskusem w związku z podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jakie zasady opodatkowania odszkodowań z ubezpieczeń na życie funkcjonują w praktyce w Polsce?

Podstawa prawna

Czy świadczenia z tytułu polis ubezpieczenia na życie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Na to pytanie można odpowiedzieć, sięgając po przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 30 a i 30 b tejże ustawy o PIT określa, że wypłacane przez zakłady ubezpieczeń sumy z ubezpieczeń na życie lub dożycie, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Świadczenie ubezpieczeniowe nie jest definiowane bowiem jako przychód z innych źródeł, dlatego nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Ubezpieczenie na życie czy sposób na pomnażanie oszczędności?

Kluczową kwestią przy określaniu, czy od świadczenia wypłacanego przez firmę ubezpieczeniową powinien być pobrany tzw. 19% podatek Belki, czy też będzie to świadczenie zwolnione od opodatkowania jest to, czy mamy do czynienia z typowym ubezpieczeniem na życie, czy też z ubezpieczeniem połączonym z funduszem kapitałowym, czyli instrumentem inwestycyjnym.

W pierwszym przypadku, na przykład wykupując ubezpieczenie na życie w firmie Signal Iduna, świadczenia z takiej polisy będą nieopodatkowane.

Z kolei jeśli wpłacamy ubezpieczycielowi pieniądze w ramach ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, w praktyce inwestujemy swój kapitał z nadzieją na wypracowanie zysku. Przy wypłacie sumy ubezpieczeniowej z takiej polisy powinien być pobrany przez zakład ubezpieczeniowy podatek dochodowy od osób fizycznych i odprowadzony do właściwego Urzędu Skarbowego. Zawsze, jeśli wysokość wypłacanej przez firmę ubezpieczeniową kwoty jest związana z inwestowaniem, świadczenie to będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem PIT. W przeciwnym wypadku, będzie ono zwolnione od opodatkowania. Zwykle opodatkowaniu nie podlegają świadczenia określane mianem sum ubezpieczeniowych. Zysk z polisy ubezpieczeniowej będzie podlegał już opodatkowaniu.

Zawsze jednak to nie świadczeniobiorca powinien zainteresować się koniecznością opłacenia podatku od zysków kapitałowych z tytułu uzyskanych świadczeń ubezpieczeniowych, bowiem w roli płatnika występuje zakład ubezpieczeniowy.

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.