Marcowy Salon Poezji z aktorskimi gwiazdami

„Wolności, prowadź” – „Słowo o Stalinie” – pod takim hasłem odbył się ostatni Salon Poezji zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie K40. Wiersze prezentowała aktorska para Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski.

Na spotkaniu w pruszkowskim Pałacyku Sokoła widzowie mogli zapoznać się z utworami pisanymi ku czci Józefa Stalina.

- Artyści nie byli dumni ze swych utworów – podkreśliła we wstępie Ewa Telega, która prowadziła Salon Poezji.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski recytowali wiersze w taki sposób, aby wzbudzić wesołość wśród widowni. Doskonale im się to udało. Dzieła znanych wybitnych artystów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Stanisława Leca czy Jacka Bocheńskiego zaprezentowane w ten sposób spodobały się publiczności i często pojawiały się pytania „Czyj to był wiersz?, Jaki tytuł nosi?”

Na niedzielnym spotkaniu nie zabrakło również piosenek, które pochodzą z okresu „Planu 6-letniego”. Przy akompaniamencie Moniki Zaborowskiej zaśpiewała Karolina Skrzyńska. Do zabawy chętnie włączyła się publiczność, która tłumnie przybyła na spotkanie. Jeden zaśpiewanych wspólnie utworów to „Budujemy nowy dom”.

Na zakończenie został wyrecytowany wiersz napisany przez Czesława Miłosza we Lwowie w 1939 roku. Został on wydrukowany w miejscowej prasie za zezwoleniem władz radzieckich i nagrodzony specjalną nagrodą Stalina. Ciekawy jest tutaj zabieg użyty przez poetę, który niewątpliwie świadczy o jego wielkim kunszcie. Jeżeli czyta się  ten wiersz w kolejności zwrotkowej, to jest to chwała dla Stalina. Jeżeli zaś czyta się pierwszą linię pierwszej zwrotki i pierwszą linię trzeciej zwrotki, następnie drugą linię pierwszej zwrotki i drugą linię trzeciej zwrotki i tak po kolei w poziomie, to wtedy wiersz jest na pohybel Stalina.

Salon Poezji w Pruszkowie to comiesięczne spotkania pod egidą Starostwa Powiatowego i Stowarzyszenia K40. Organizatorzy nie ujawnili jeszcze tematu oraz artystów, którzy wystąpią w kwietniu.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Efektowna wystawa obrazów Efektowna wystawa obrazów
Plenerowe imprezy sylwestrowe Plenerowe imprezy sylwestrowe
Leśna wystawa Salonu Pruszkowskiego Leśna wystawa Salonu Pruszkowskiego
Dokument o Paderewskim dotrze do Pruszkowa Dokument o Paderewskim dotrze do Pruszkowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.