Czy można ubezpieczyć… bagaż w samochodzie?

Najkrótsza i rzeczowa odpowiedź na pytanie, czy można ubezpieczyć bagaż w samochodzie, brzmi – TAK. Jak natomiast to dokładnie wygląda: od czego zależą ceny takich ubezpieczeń i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Ile to kosztuje?

Przykład aktualnej oferty na dzisiaj to ubezpieczenie bagażu podróżnego za dosłownie 1 złoty pod warunkiem, że wybierze się je jako dodatek do polisy OC w propozycji jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. W praktyce, poza promocjami wysokość składki ustalana jest indywidualnie w oparciu o sumę gwarancyjną, czyli po prostu wartość materialną ubezpieczanego sprzętu. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy ubezpieczenia jednorazowe, tzw. turystyczne, jak i typowo całoroczne.

Na czym to polega?

W przypadku zniszczenia, uszkodzenia bądź kradzieży wyszczególnionego w umowie bagażu lub konkretnego sprzętu ubezpieczyciel rekompensuje stratę do wysokości deklarowanej sumy gwarancyjnej. Uwaga na OWU: w przypadku najtańszych, niemalże gratisowych ubezpieczeń bagażu zakresy mogą być różne i nie obejmować rekompensaty strat powstałych np. w przypadku kradzieży mienia. Wybierając wysokość sumy gwarancyjnej, miejmy świadomość realnej wartości ubezpieczanych przedmiotów oraz fakt, jakiego rodzaju zwrot kosztów nam przysługuje. Mowa tutaj o zwrocie za stratę w ramach wartości rzeczywistej, tj. wartości przedmiotu pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne lub dla wysokości konkretnej sumy za którą dany przedmiot został zakupiony.

Ubezpieczenie bagażu można ponadto rozszerzyć również o wskazanie konkretnego, np. delikatnego sprzętu elektronicznego lub sportowego, w szczególności narażonego na uszkodzenia lub kradzież. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofertach osobną kategorię na sprzęt elektroniczny w podróży. Warto przyjrzeć się temu bliżej, bo mowa tutaj o komórkach, laptopach czy nawigacjach. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego akurat ten sprzęt ginie najczęściej.

W jakich warunkach korzystać

Większy bagaż zabieramy ze sobą oczywiście wtedy, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, stąd ubezpieczenia bagażu samochodowego często utożsamiane są z ubezpieczeniami typowo turystycznymi. Dlatego, nawet jeżeli w podpowiedziach wyników porównywarki, chociażby www.rankomat.pl, nie wyskoczyła opcja ubezpieczenia bagażu, warto dokładniej prześledzić ofertę firmy ubezpieczeniowej pod kątem oferty turystycznej. Ubezpieczenie na bagaż z pewnością doceni nie tylko wczasowicz jadący z rodziną nad morze, ale także przedstawiciel handlowy czy taksówkarz.

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.