Wybory samorządowe bez zmian

Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu wyborczego, która miałaby wprowadzić bezpośrednie wybory starostów powiatowych i marszałków województw. Oznacza to, że wciąż obywatele będą mieli mniejszy wpływ na obsadzanie tych funkcji.

Pomysł zmian wyszedł od Solidarnej Polski. Klub parlamentarny chciałby, aby starostowie powiatowi i marszałkowie województw byli wybierani tak, jak prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie gmin.

- Legitymizacja z wyboru bezpośredniego waży więcej niż z pośredniego – uzasadniał podczas środowej debaty nad projektem Józef Rojek z SP.

Zmiany nie spowodowały się większości partii parlamentarnych. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość złożyły wniosek o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu, czyli na początku prac. Za tym wnioskiem opowiedziało się 391 posłów, przeciw było 55, a jeden wstrzymał się od głosu.

Te tendencje były widoczne już w środę, podczas debaty. Stanisław Ożóg z PiS-u wyjaśnił, że jego klub jest przeciwny ze względu na negatywną opinię organizacji samorządowych, starostów i województw.

- W projekcie mamy dziwaczne rozwiązanie polegające na utrzymaniu zarządów powiatów i województw przy bezpośrednim wyborze starostów i marszałków. Wiążą się z tym problemy praktyczne – zauważył z kolei Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Co się stanie gdy sejmik województwa będzie konsekwentnie odmawiał powołania kandydatów na członków zarządów wskazanych przez marszałka? Co się stanie gdy rada powiatu nie będzie chciała odwołać członka zarządu, do którego starosta stracił zaufanie? – pytał.

Ostatecznie nowelizacja nie wejdzie w życie. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się w taki sam sposób, jak poprzednie.

Źródło fot.: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Nowy wydział w starostwie Nowy wydział w starostwie
Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie
Starosta Sipiera po małym tournee Starosta Sipiera po małym tournee
Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie

Jedna Odpowiedź

  1. jeśli już to powinni zlikwidować zarządy w powiatach i województwach – wtedy taka zmiana miałaby sens

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.