Park Potulickich w Pruszkowie

To największy kompleks drzewny w Pruszkowie. Ma ponad 100 lat. W Parku Potulickich znajduje się zabytkowy pałacyk oraz wiele pomników przyrody. Jego wyróżniającą cechą jest ilość stawów, pomiędzy którymi poprowadzone są alejki spacerowe.

Park Potulickich znajduje się w centrum Pruszkowa. Ogranicza go ul. Prusa i Kopernika, a także linia WKD oraz rzeka Utrata. Centralnym punktem parku jest duży staw z wyspą. Na wyspie tej stoi figura Najświętszej Maryi Panny, która wieczorem jest widoczna dzięki dwóm strumieniom światła w różnych kolorach. Od 2010 roku, w porze od wiosny do później jesieni na największym stawie zamontowana jest fontanna.

Poza głównym stawem w Parku Potulickich znajdują się też mniejsze zbiorniki wodne. Wszystkie razem tworzą sieć, z której chętnie korzystają kaczki. Stawy te bezpośrednio połączone są z pobliską Utratą, która płynie do Bzury. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne mostki, na których umieszczono herb Pruszkowa.

Na terenie parku rośnie wiele pomników przyrody. Są wśród nich modrzewie europejskie, olsze czarne, topole, jesion wyniosły i wiąz szypułkowy. W parku mieszka wiele gatunków zwierząt ze wspomnianymi już kaczkami na czele.

Początki parku datowane są na II połowę XIX wieku. Zaprojektował go Karol Sparman, który pochodził z Saksonii. Ważnym punktem parku jest pałacyk w południowo-zachodniej części, przy pl. Jana Pawła II. Budynek datowany jest na XIX wiek. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego otwarty w poniedziałki od godz. 8.00 do 18.00, a w pozostałe dni powszednie od godz. 8.00 do 16.00.

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.