Póki śnieżyca nie zaskoczy drogowców…

Zbliża się zima a wraz z nią konieczność wymiany opon na lepiej przystosowane do tych warunków opony zimowe. Część kierowców uważa, że zmiana opon nie jest konieczna, że można używać opon uniwersalnych. Kierowców takich jest jednak niewielu i nie mają oni świadomości tego jak bardzo opony zimowe różnią się od letnich i jak te różnice wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Od ich jakości i stanu zależy to jak szybko możemy się poruszać, jak reagują one na różne niespodzianki czekające na naszych drogach.

Warunki zimowe na drodze

Odbiegają drastycznie od występujących wiosną lub latem; śnieg, gołoledź, błoto pośniegowe i kałuże zamarzniętej wody stanowią codzienność na drodze. By bezpiecznie poruszać się w takich warunkach najlepiej jest założyć odpowiednie opony zimowe, których budowa zapewnia skuteczniejsze odprowadzanie wody i błota oraz znacznie lepszą przyczepność do drogi niż opony letnie.

Jak zbudowana jest opona zimowa

Opona zimowa złożona jest z zupełnie innej mieszanki gum, z której jest zbudowana oraz odmienną rzeźbą bieżnika. Mieszanka, z której powstają opony zimowe pozostaje miękka w niskich temperaturach. Jest ona często wzbogacana w silikon poprawiający przyczepność do asfaltu. Zapewnia ona bieżnikowi znacznie lepszą przyczepność do podłoża niż mieszanki stosowane w oponach letnich. Dodatkowo za lepszą przyczepność odpowiada odpowiedni wzór bieżnika opony zimowej, odmienny od stosowanego w przypadku opon letnich. Bieżnik opony zimowej ma szersze i głębsze rowki a jej powierzchnia ponacinana jest lamelkami, które zwiększają efektywność przylegania opony do drogi. Nowoczesna opona zimowa jest dziełem długotrwałych badań wielu specjalistów i zastosowane w niej technologie i materiały znajdują swoje odzwierciedlenie w cenie opony, o której można powiedzieć, że im lepsza tym więcej będzie kosztować.

Jak wybrać opony?

Opony powinny być dostosowane do warunków w jakich planujemy poruszać się zimą oraz do konstrukcji naszego auta. Powinny mieć one ten sam rozmiar jak opony używane latem. Jej wymiary opisane są z boku opony i mają np. formę 175/65 R14 86 T gdzie 175 oznacza szerokość opony w milimetrach, 65 – współczynnik profilu, R14 średnicę felgi na której możemy zamontować daną oponę. Liczba 86 oznacza indeks ładowności (maksymalne obciążenie dla danej opony), zaś litera T to indeks prędkości, z którą może poruszać się zaopatrzone w takie opony auto (T w tym przypadku oznacza, że maksymalną prędkością dla tej opony 190 km/h). Mając już rozmiar potrzebnych nam opon zastanówmy się w jakich warunkach będziemy głównie jeździć. Inne opony możemy kupić jeśli będziemy jeździli wyłącznie po drogach w mieście lub zadbanych drogach szybkiego ruchu, inne zaś gdy większość tras będziemy pokonywać na słabo utrzymanych drogach wiejskich. Do miasta, wystarczą opony kierunkowe budżetowe lub średniej klasy, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwolennikami spokojnej jazdy. Jeśli wymagamy bardziej dynamicznej jazdy i przewidujemy stosowanie opon w różnych warunkach to lepiej kupić opony wyższej klasy, które pozwolą na szybszą i bezpieczniejszą jazdę. Do jazdy w trudnych warunkach powinniśmy zainwestować w opony o grubej, agresywnej rzeźbie bieżnika zapewniającej lepszą przyczepność w śniegu. W takiej sytuacji czasami zalecane jest stosowanie opon węższych od tych zalecanych przez producenta do danego modelu auta. Węższa opona lepiej przylega do drogi, zmniejsza poślizg kół i zwiększa skuteczność hamowania w śniegu. Takie opony stawiają też mniejszy opór w czasie jazdy po śniegu. Z drugiej strony gorzej radzą sobie one na odśnieżonych nawierzchniach ponieważ wydłuża się wtedy droga hamowania i pogarsza przyspieszenie. Węższe opony możemy użyć zwłaszcza przy autach o prostszej konstrukcji natomiast nie zaleca się ich do stosowania w nowoczesnych, naszpikowanych elektroniką autach. Systemy elektroniczne odpowiadające za bezpieczeństwo ustawione są pod odpowiednie dla danego modelu auta ogumienie, więc założenie niewłaściwych opon przyczynić się może do ich wadliwego działania.

… i wreszcie gdzie je kupić?

Kupno najbardziej odpowiadających nam opon nie jest takie proste. W sklepach możemy nie znaleźć od razu odpowiedniego modelu, co wiązać się może z konieczności odwiedzenia kilku placówek lub oczekiwanie na sprowadzenie zamówionych przez nas opon. Do tego nie wszystkie sklepy są czynne akurat wtedy gdy mamy czas na zakupy. Dlatego wygodniejszym rozwiązaniem są zakupy w internecie, w którym funkcjonują sklepy, w których znajdziemy szeroki wybór opon uznanych producentów (Goodyear, Fulda, Dunlop, Michelin, Dayton, Bridgestone, Dębica, Sava, Pirelli) oraz fachowe doradztwo pozwalające na wybranie optymalnego dla nas modelu opon. Opony możemy zamówić z dostawą do domu lub co jest jeszcze wygodniejsze, z możliwością montażu zakupionej opony. Zamówiony towar dostarczany jest wtedy do punktu serwisowego, ,w którym opony zostaną założone na kola i wyważone. Czas wykonania usługi montażowej możemy także określić już na etapie składania zamówienia, dzięki czemu oszczędzamy czas, który w normalnych warunkach musielibyśmy poświecić na umawianie się w punkcie serwisowym.

Źródło: Oponeo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.