Muzeum Motoryzacji w Otrębusach

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, bo tak brzmi pełna nazwa, powstało w 1995 roku. Jednak eksponaty były gromadzone już w latach 70. Genezą muzeum jest specyficzna akcja władz komunistycznych.

Akcja „Posesja”, prowadzona w latach 70., polegała na karaniu gospodarzy, którzy na swoich podwórkach trzymali stare samochody. Wobec tego większość chciała pozbyć się „grata” w każdy możliwy sposób. Już wtedy późniejsi założyciele muzeum w Otrębusach myśleli nad ratowaniem motoryzacyjnych pereł. W latach 80. ukryte pojazdy zaczęto remontować do stanu używalności. Był to zalążek zasobów muzeum, które otwarto w Otrębusach w 1995 roku.

Obecnie Muzeum Motoryzacji i Techniki chwali się zbiorami na poziomie 300 zabytkowych pojazdów. Wśród nich są samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, autobusy (w tym londyńskie piętrusy), samoloty, czołgi, a nawet rowery i wózki dziecięce. Ekspozycję uatrakcyjniają ponadto rekwizyty w postaci np. budek telefonicznych. Całość tworzy wyjątkowy klimat.

Muzeum Motoryzacji i Techniki mieści się w Otrębusach przy trasie łączącej Warszawę z Żyrardowem i dalej ze Skierniewicami. Każdy podróżujący łatwo odnajdzie placówkę, która zaprasza zaparkowanymi autobusami – londyńskimi piętrusami i typowo polskim „Ogórkiem”. Położenie muzeum powoduje, że łatwo się do niego dostać również jadąc kolejką WKD. Od przystanku Otrębusy to zaledwie ok. 10 minut marszu.

Adres:
ul. Warszawska 21
05-805 Otrębusy
Tel./fax: (22) 758 50 67
Tel. 502 257 021, 504 150 817
e-mail: retro@muzeum-motoryzacji.com.pl

Godziny otwarcia:
Codziennie w godz. 10.00 – 17.00

Podobne wiadomości:

Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie
Park Potulickich w Pruszkowie Park Potulickich w Pruszkowie
Muzeum Motoryzacji w Otrębusach Muzeum Motoryzacji w Otrębusach
Koniec procesu mafii. Niespodziewane wyroki Koniec procesu mafii. Niespodziewane wyroki

Jedna Odpowiedź

  1. Jest to miejsce szczególne. Odczucia są mieszane. Z jednej strony cudowne zabytki motoryzacji z drugiej strony ciasnota , bałagan , brak spójnej koncepcji co do tego co się chce pokazać.Po co np. w takim miejscu jakaś niedokończona replika drewnianego galeonu , lub kawałek samolotu. Niewątpliwie ludziom którzy stworzyli to miejsce należy się wielki szacunek , bo widać pasję i determinację w działaniu. Ale myślę , że nasze Państwo powinno pomóc w tej działalności , bo szkoda wielu eksponatów. Ale dla prawdziwych pasjonatów staroci jest to miejsce kultu , jak Jasna Góra dla prawdziwego katolika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*