E-papieros zakazany w komunikacji ZTM

Od przyszłego roku w pojazdach stołecznej komunikacji miejskiej zabronione będzie korzystanie z tzw. e-papierosa. Rada Miasta Warszawy uchwaliła zmiany w regulaminie przewozów Zarządu Transportu Miejskiego.

Jednym z nowych zapisów w regulaminie jest zakaz dotyczący e-papierosów. Powodem są skargi podróżnych. Wielu osobom przeszkadza zapach pary wydobywającej się z tego urządzenia. ZTM podkreśla także, że e-papierosy zawierają nikotynę.

E-papieros to elektroniczne urządzenie, które dostarcza nikotyny do organizmu metodą inhalacji. Jest alternatywą dla zwykłych papierosów. Główną zaletą e-papierosa jest mniejsza ilość toksyn, która podczas palenia dostaje się do organizmu.

Zwrot kosztów za opóźnienia SKM

Decyzją stołecznych radnych, w regulaminie pojawi się nowy rozdział poświęcony w całości opóźnieniom pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Na jego podstawie będzie można ubiegać się o zwrot kosztów za bilet w sytuacji, gdy SKM spóźni się ponad godzinę.

„Posiadacze biletów 3-dniowych będą mogli ubiegać się o zwrot w wysokości 1/6 wartości biletu. Pasażerom posługującym się biletem 30-dniowym przysługiwać będzie zwrot w wysokości 1/60 wartości biletu za każde opóźnienie. Posiadacze biletów 90-dniowych będą mogli się ubiegać o zwrot 1/180 wartości biletu za każde opóźnienie. Możliwość ubiegania się o zwrot, w wysokości 1/730 wartości biletu za każde opóźnienie, będą mieli również pasażerowie korzystający z Biletu Seniora.

Zwroty będą możliwe po przekroczeniu progu minimalnego w wysokości 4 euro w przeliczeniu na polskie złote (według kursu NBP w ostatni dzień miesiąca poprzedzającego wniosek pasażera). Wnioski będą rozpatrywane w terminie 30 dni od daty złożenia.” – czytamy w komunikacie ZTM.

Pojawienie się powyższego zapisu ma związek z dyrektywą Unii Europejskiej z… 2007 roku. Nakłada ona na przewoźnika obowiązek zwrotu pieniędzy za bilet już w sytuacji, gdy jest pewność, że pojazd spóźni się ponad 60 minut.

Inne nowości w regulaminie przewozów ZTM

Jedną z kwestii jest nałożenie na pasażerów obowiązku otwierania drzwi pojazdów tam, gdzie występuje tzw. ciepły guzik i jest to wyraźnie oznaczone piktogramem. Ten zapis jest tylko formalnością, ponieważ metoda „ciepłego guzika” jest stosowana od kilku lat.

Osoby z obsługi pojazdu będą prawnie zobowiązane pomóc osobie niepełnosprawnej wejść do środka oraz zająć miejsce. Nowy regulamin dopuszcza asystę psów przewodników dla osób niewidzących we wszelkich pojazdach i na stacjach metra. Zwierzęta muszą mieć uprząż, a ich właściciele aktualne świadectwo szczepień i certyfikat potwierdzający status psa przewodnika.

Zmiany dotyczą także metra, gdzie bardziej dostępne dla pasażerów będą wyjścia ewakuacyjne, które obecnie są zaplombowane. Ma to ułatwić dostanie się na stacje dla osób z dużym bagażem, czy rowerem. Przy bramkach zostaną zamontowane kasowniki.

Nowe zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2013 roku.

Źródło fot.: Regio-Media

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Rozkład SKM okrojony Rozkład SKM okrojony
Zmiany przystankowe na linii ZS1 Zmiany przystankowe na linii ZS1
Dodatkowe pociągi w Sylwestra Dodatkowe pociągi w Sylwestra
Paraliż kolejowy, 3 godz. opóźnień Paraliż kolejowy, 3 godz. opóźnień

Dodaj komentarz