Dzieje żbikowskiej parafii

Parafia na Żbikowie jest najstarszą w dzisiejszym Pruszkowie i jedną z najstarszych na zachodnim Mazowszu. Jej granice obejmują pruszkowskie dzielnice Żbików i Gąsin oraz Domaniew, który należy do gminy Brwinów.

Parafia na Żbikowie została erygowana (ustanowiona) w 1236 roku za pozwoleniem biskupa poznańskiego Pawła. Pierwszy kościół powstał na wzgórzu, na którym znajdowało się miejsce pogańskiego kultu. Budynek najprawdopodobniej był drewniany. Już w XV wieku powstał nowy, murowany pod wezwaniem św. Andrzeja i Małgorzaty, którego fundatorem był biskup Andrzej Bniński.

W okresie do czasów rozbiorów na terenie parafii odbył się synod archidiakonatu warszawskiego w 1654 roku. U schyłku I Rzeczypospolitej dwa razy świątynię żbikowską trawił pożar, a w 1794 roku wojska pruskie, które oblegały Warszawę (w czasie powstania kościuszkowskiego) urządziły w kościele spichlerz wojskowy. Czasy pruskie przyniosły zmiany własnościowe na terenie parafii. Dobra kościelne zostały upaństwowione, a następnie rozsprzedane odbiorcom prywatnym. Cały XIX wiek to powolny spadek znaczenia parafii na Mazowszu.

Zmiany nastąpiły na początku XX wieku wraz z objęciem probostwa przez ks. Józefa Szczuckiego. Został wybudowany nowy budynek plebanii, a w 1906 roku zaczęła się budowa nowego kościoła, która zakończyła się w 1914 roku (już pod nowym wezwaniem – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny). Projektantem nowej budowli w stylu neogotyckim był Henryk Gay. Rozebrano stary XV-wieczny kościół, który był jednym z najstarszych obiektów tego typu na Mazowszu (pozostały jedynie fragmenty fundamentów średniowiecznej świątyni).

W październiku 1914 roku ruszyła ofensywa niemiecka (tzw. ofensywa Mackensena) na Warszawę, a w połowie tego miesiąca doszło do bitwy pod Pruszkowem. Na terenie parafii znajdowało się dowództwo odcinka Ołtarzew – Pruszków oraz baterie artylerii rosyjskiej, która ostrzeliwała niemieckie pozycje w Rokitnie. Doszło do wymiany ognia artyleryjskiego, w wyniku której została uszkodzona wieża (do dzisiaj na niej znajdują się ślady po ostrzale) oraz dach kościoła. Odbudowa świątyni trwała od 1915 do 1922 roku.

W latach 20. w parafii złożyli wizytę między innymi gen. Józef Haller, prymas polski August Hlond, nuncjusz Apostolski w Polsce ks. Francesco Marmagii. Przez okres dwudziestolecia międzywojennego trwały prace nad wykończeniem wnętrza kościoła, które nie zostały ukończone, a przerwał je wybuch II wojny światowej. W trakcie jej trwania w wieży świątyni znajdował się magazyn broni Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej.

W latach 80. XX wieku wieża kościoła została  zniszczona przez wichurę, a jej odbudowa skończyła się dopiero w latach 90., kiedy to odbyły się obchody 750-lecia istnienia parafii żbikowskiej.

Obecnie we wnętrzu świątyni znajduje się drewniany ołtarz z figurami św. Andrzeja i św. Małgorzaty, rzeźbami aniołów z rozpostartymi skrzydłami (wszystkie te ozdoby pochodzą z rozebranego średniowiecznego kościółka) oraz obraz św. Rocha, pod którym został umieszczony cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia i Dobrej Śmierci, odsłaniany w niedziele i święta.

Powyższy opis jest zwięzłym zarysem historycznym. Więcej szczegółów można znaleźć w następujących publikacjach:
1. „Album 750-lecia Parafii Żbikowskiej” Pruszków 1994
2. „Dzwon Żbikowa” Pruszków 1990-1992
3. Skwara Marian „Historia Pruszkowa w zarysie” tom I – tom III Pruszków 2005 -2008
4. Żarnowska Anna „Dzieje Pruszkowa” Warszawa 1983

Jacek Dobrosz

[facebook_like_button]

Podobne wiadomości:

Wojna religijna w naszym regionie Wojna religijna w naszym regionie
Napad na pociąg pod Pruszkowem Napad na pociąg pod Pruszkowem
Muzeum nieczynne 15 sierpnia Muzeum nieczynne 15 sierpnia
Ku pamięci 15 sierpnia 1920 Ku pamięci 15 sierpnia 1920

Dodaj komentarz