Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” organizowane w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim pod patronatem Zdzisława Sipiery Starosty Pruszkowskiego. 28 lutego w siedzibie Muzeum odbędzie się wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna oraz maraton filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

Program:

Godz. 12.00 – 13.30
„Żołnierze Niezłomni – czyli kolejne niezwykłe pokolenie Polaków” – wykład prof. dr hab. Jana Żaryna.

Jan Żaryn, profesor doktor habilitowany, pracownik IPN, historyk, wychowawca, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz społeczno-katolicki i polityczny. Specjalizuje się w dziejach najnowszych Polski, a szczególnie historii politycznej: Kościoła katolickiego w XX wieku, dziejami obozu narodowego i chadeckiego, polityczną emigracją po 1945 roku oraz stosunkami polsko-żydowskimi w XX wieku. Autor m.in. książki Kościół a władza w Polsce. 1945–1950.

Godz. 13.30 – 17.00
Maraton filmowy:

Elegia na śmierć „Roja” – reż. Jerzy Zalewski (30 min.)
Film poświęcony postaci Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, młodego żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) z północnego Mazowsza. „Roj” miał 20 lat, gdy objął dowództwo nad oddziałem partyzanckim, a 26 lat, gdy 13 kwietnia 1951 roku zginął razem ze swoim towarzyszem broni Bronisławem Gniazdowskim „Mazurem” w walce z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i jednostkami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). Żołnierze z jego oddziału walczyli jeszcze do października 1951 roku.

Żołnierze wyklęci – Fundacja Filmowa AK (55 min.)
Film przedstawia zakres i skalę funkcjonowania podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, i jego oddziałów partyzanckich na ziemiach polskich od momentu wkroczenia Sowietów na ziemie polskie w styczniu 1944 roku, aż do śmierci w walce z SB i ZOMO ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka „Lalusia” w październiku 1963 roku.

Kwatera „ Ł” – reż. A. Gołębiowski (45 min.)
Film Kwatera „Ł” opowiada o pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL-u (w latach 1948 – 1952). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Dzieci kwatery „Ł” – reż. A. Gołębiowski (51 min.)
Dokument stanowi kontynuację wyróżnionego wieloma nagrodami filmu dokumentalnego Kwatery „Ł” z 2013 roku. Przedstawia przejmujące opowieści dzieci i wnuków bohaterów polskiego podziemia, pomordowanych i skrycie grzebanych na Cmentarzu Powązkowskim.

Pani Weronika i jej chłopcy – reż. A. Pilarczyk (40 min.)
Film opowiada o żyjących jeszcze żołnierzach Armii Krajowej, którzy pozostali na ziemi Nowogródzkiej. Wszyscy przeszli przez sowieckie łagry. Pani Weronika Sebastianowicz, prezes Związku Żołnierzy Armii krajowej na Białorusi opowiada o ich dzisiejszym codziennym życiu, które jest walką o zachowanie polskości na Kresach. Co roku dzięki wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia, przybywają do Polski, aby spędzić kilkanaście dni w Ojczyźnie, której pozostali wierni, a która ich zostawiła.

Informujemy także o programie drugiego dnia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim.

1 marca 2015 (niedziela)

Godz. 11.15 – 12.10
Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych” – Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie na Żbikowie

Godz. 12.30 – 13.00
Otwarcie obchodów i uroczysty Apel Poległych – Błonia za kościołem parafialnym w Pruszkowie na Żbikowie

Godz. 13.00 – 13.50
Inscenizacje historyczne: „Żołnierze Wyklęci” i „Inka” w wykonaniu Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego

Godz. 14.00 – 15.30
- Pokaz samochodów z czasów II wojny światowej
- Diorama obozu partyzanckiego i ognisko na terenie obozu
- Prezentacja umundurowania i uzbrojenia
- Kiermasz – stoiska promocyjne, informacyjne i gastronomiczne oraz stoiska z pamiątkami historycznymi
- Projekcje spotów informacyjno-historycznych na telebimów

inf. prasowa

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Pruszkowscy Narodowcy organizują spotkanie Pruszkowscy Narodowcy organizują spotkanie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.