Zmiana starosty stała się faktem

W poniedziałek odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego w piątej kadencji. W głosowaniu tajnym wybrano nowego starostę, którym został Zdzisław Sipiera z Prawa i Sprawiedliwości.

Na Zdzisława Sipierę głos oddało 14-tu radnych. Jego kontrkandydatem w głosowaniu tajnym był Janusz Rajkowski z Platformy Obywatelskiej. Krzyżyk przy nazwisku byłego wójta gminy Raszyn postawiło 11 osób.

- Deklaruję, że będę współpracował z każdą gminą dla lepszego rozwoju całego powiatu. Deklaruję również otwartość na media, aby informacje o tym, co się dzieje, były jawne i ogólnodostępne – powiedział po wyborze nowy starosta.

Wynik głosowania był pokazem układu koalicyjnego Prawa i Sprawiedliwości z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową. PiS ma w radzie 10 mandatów, MWS pięć. Na posiedzeniu zabrakło Andrzeja Zaręby z PiS-u, ponieważ radny ten został wybrany wójtem Raszyna. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego nie pojawił się również nowy-stary burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński z Dobra Wspólnego.

Wybór Zdzisława Sipiery na starostę nie jest zaskoczeniem, ponieważ to numer jeden na liście zwycięskiego Prawa i Sprawiedliwości. Mogliśmy być jednak świadkami niespodzianki, gdyż rozmowy koalicyjne toczyły się pomiędzy Platformą Obywatelską, Mazowiecką Wspólnotą Samorządową i Dobrem Wspólnym. Gdyby te trzy frakcje dogadały się, układ sił w radzie byłby zupełnie inny.

Zdzisław Sipiera na wicestarostę zaproponował Krzysztofa Rymuzę z MWS. Kandydat ten uzyskał poparcie rady stosunkiem głosów: 15 za, 10 przeciw. Rada zatwierdziła również kandydatów Sipiery do Zarządu Powiatu. Etatowym członkiem będzie Ewa Borodzicz z PiS, a poza nią w zarządzie zasiądzie Magdalena Beyer (PiS) oraz Zdzisław Brzeziński (MWS).

Funkcja dla Maksyma Gołosia

Pierwsze głosowania podczas sesji Rady Powiatu Pruszkowskiego dotyczyły wyboru Komisji Skrutacyjnej oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady. Prowadzenie obrad na najbliższe cztery lata powierzono Maksymowi Gołosiowi (PiS), niedoszłemu prezydentowi Pruszkowa. Jego zastępcami zostali Maria Makowska (MWS) i Dariusz Nowak (PiS).

Zmiany w składzie Rady Powiatu Pruszkowskiego

Pierwszym punktem obrad poniedziałkowej sesji było ślubowanie radnych. Tekst ślubowania przeczytał najmłodszy radny Artur Świercz z Dobra Wspólnego. Każdy radny potwierdził przysięgę.

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu będziemy świadkami kolejnych ślubowań. Zmiany w radzie są bowiem nieuniknione. Na pewno mandat radnych złożą wspomniani Arkadiusz Kosiński i Andrzej Zaręba. Obaj panowie zostali włodarzami odpowiednio w gminach Brwinów i Raszyn. Złożenie mandatu zapowiedział w rozmowie z Regio-Media także Andrzej Kurzela z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Wobec wyboru Jana Starzyńskiego na prezydenta Pruszkowa, Kurzela pozostanie jego zastępcą.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Pruszków doczeka się pomnika Piłsudskiego? Pruszków doczeka się pomnika Piłsudskiego?
Rada powiatu ustaliła pensję dla starosty Rada powiatu ustaliła pensję dla starosty
Nowy wydział w starostwie Nowy wydział w starostwie
Starosta Sipiera po małym tournee Starosta Sipiera po małym tournee

3 Odpowiedzi

  1. „Prowadzenie obrad na najbliższe cztery lata powierzono Maksymowi Gołosiowi (PiS), niedoszłemu prezydentowi Pruszkowa. Jego zastępcami zostali Magdalena Makowska i Dariusz Nowak (oboje z PiS).”

    Powinno być:
    (…) Jego zastępcami zostali Maria Makowska (MWS) i Dariusz Nowak (PiS)

  2. Dziękujemy za czujność i przepraszamy za pomyłkę. Błąd został poprawiony.

  3. poprawiony, ale nie do końca: Maria Makowska to MWS a nie PIS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.