Debata wyborcza o Pruszkowie w… Grodzisku

Debata przed drugą turą wyborów w Pruszkowie odbędzie się – uwaga, uwaga – w Grodzisku. Organizatorem zostało Radio Bogoria.

Debata odbędzie się w środę o godz. 10.15 na antenie Radia Bogoria, którego siedziba jest w Grodzisku Mazowieckim. Bogorię można jednak odbierać na terenie Pruszkowa. Rozmowa dwóch kandydatów na prezydenta miasta – Jana Starzyńskiego (SPP) i Maksyma Gołosia (PiS) – ma potrwać ok. 45 minut.

Dlaczego rozmowa o przyszłości Pruszkowa nie odbędzie się w Pruszkowie? Były próby zorganizowania takiego spotkania, jednak kością niezgody ciągle była osoba moderatora. Debatę chciało zorganizować Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego. Najpierw FOPPP zaproponowało Ryszarda Koszczyńskiego, mieszkańca Piastowa, członka Akcji Katolickiej i Solidacji Mariańskiej, potem Radosława Grucę, dziennikarza „Faktu”. Szerzej o tym pisaliśmy tutaj.

Prawo i Sprawiedliwość zaakceptowało obu kandydatów. Sztab Jana Starzyńskiego miał jednak zastrzeżenia. Pierwszemu z panów zarzucono stronniczość, drugi nie odpowiadał ze względu na gazetę, dla której pisze. FOPPP zaproponowało kolejnego kandydata, Konstantego Chodkowskiego, który swego czasu działał społecznie na terenie gminy Brwinów. Do tej kandydatury sztab Starzyńskiego się nie ustosunkował.

Problemem była także formuła debaty. FOPPP dążyło do rozmowy w obecności mieszkańców. Andrzej Królikowski, szef sztabu Jana Starzyńskiego przewidywał jednak, że może dojść do takich scen, jakie miały miejsce w Warszawie przy okazji debaty Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) z Jackiem Sasinem (PiS). Tam, przed siedzibą telewizji zebrała się grupa protestujących zwolenników PiS-u.

- Nie chcemy takich sytuacji w Pruszkowie – mówi Andrzej Królikowski.

- My chcemy tylko merytorycznej dyskusji. Nie zamierzamy robić żadnych pikiet – przekonuje z kolei Andrzej Wróblewski, szef sztabu wyborczego Maksyma Gołosia.

Wobec wielu odpowiedzi odmownych ze strony ekipy Jana Starzyńskiego, dla wielu osób niezrozumiałych, Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego wycofało się z organizowania debaty.

„W dniu 24 listopada otrzymaliśmy informację, że ze względu na brak gwarancji zachowania porządku podczas spotkania kandydatów z mieszkańcami i w związku z tym istniejącego niebezpieczeństwa zakłócenia jego merytorycznego przebiegu, (Jan Starzyński – przyp.red.) jest gotów do debaty kandydatów w studiu radia Bogoria” – czytamy w oświadczeniu organizacji. Niżej prezentujemy pełną treść oświadczenia FOPPP.

Wynika z tego, że ze względu na grupę protestujących PiS pod siedzibą telewizji w Warszawie, obecna władza w Pruszkowie nie godzi się na debatę otwartą. Zgadza się natomiast na rozmowę w Grodzisku w rozgłośni, która nie jest popularna w Pruszkowie i o godzinie, w której większość mieszkańców nie ma możliwości wysłuchania rozmowy.

Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z debaty otwartej.

- We wtorek ukaże się nasze oświadczenie w tej sprawie. Wciąż chcemy debaty otwartej, ponieważ takiej chcą mieszkańcy – mówi Wróblewski z PiS-u. – Wyślemy zaproszenie do pana Starzyńskiego na debatę w formule otwartej. Zaprosimy też pruszkowian. Zobaczymy czy pan prezydent przybędzie – dodaje.

Ponowne głosowanie na prezydenta Pruszkowa odbędzie się w niedzielę 30 listopada. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00 – 21.00.

[poll id="13"]

Oświadczenie Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego:

Informujemy, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią upływającego terminu granicznego, z powodu niepodjęcia przez sztaby kandydatów wiążących uzgodnień organizacyjnych i merytorycznych w sprawie wspólnej debaty kandydatów na prezydenta m. Pruszkowa przed II turą wyborów – Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego
rezygnuje z roli organizatora tej debaty.

Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego kierując się założeniem, że merytoryczna dyskusja kandydatów ze współudziałem mieszkańców sprzyja jakości życia publicznego, zaproponowało kandydatom na stanowisko Prezydenta miasta Pruszkowa zorganizowanie przedwyborczej debaty przed II turą wyborów. Nasze doświadczenie z poprzednich lat (organizowanie debat kandydatów w wyborach samorządowych 2010, parlamentarnych 2011, do europarlamentu 2014), jak również udział w akcji „Masz głos, masz wybór” Fundacji Batorego, jednoznacznie wskazywało, że poważna rozmowa o wspólnych problemach jest możliwa nawet w tak gorącym okresie jak kampania wyborcza.

Niezwłocznie po I turze wyborów skontaktowaliśmy się z kandydatami, którzy przeszli do II tury. Komitety otrzymały projekt regulaminu, który precyzyjnie opisywał zasady prowadzenia debaty. Oparty jest on na dwóch założeniach: bezwzględnego wymogu merytoryczności debaty (a co za tym idzie ograniczenia do minimum możliwości jej zakłócenia), ale również otwartości spotkania dla mieszkańców pozwalającej im na skierowanie pytań pod adresem kandydatów. Dla uniemożliwienia komukolwiek nadużycia otwartości spotkania, ale również dla zagwarantowania prowadzenia dyskusji o problemach, została w nim zawarta zasada, że pytania od publiczności będą zadawane za pośrednictwem prowadzącego spotkanie. W trakcie negocjacji przedstawiliśmy trzy kandydatury na prowadzącego debatę. Były to osoby funkcjonujące publicznie (dwaj działacze organizacji pozarządowych, oraz dziennikarz), nie uwikłane w pruszkowskie konflikty polityczne, gwarantujące w naszej ocenie zapewnienie równych warunków dla obydwu stron. Padła także propozycja terminu i miejsca debaty.

Komitet kandydata p. Maksyma Gołosia zaakceptował wszystkie warunki debaty zaproponowane przez FOPPP. Zostały zgłoszone dwie uwagi: odnośnie miejsca spotkania, oraz zniesienia zakazu oklaskiwania.

Komitet kandydata p. Jana Starzyńskiego odrzucił dwie kandydatury na prowadzących debatę, nie odniósł się do propozycji regulaminu, miejsca, ani daty debaty. W dniu 24 listopada otrzymaliśmy informację, że ze względu na brak gwarancji zachowania porządku podczas spotkania kandydatów z mieszkańcami i w związku z tym istniejącego niebezpieczeństwa zakłócenia jego merytorycznego przebiegu, jest gotów do debaty kandydatów w studiu radia Bogoria.

FOPPP oświadcza, iż dochował wszelkiej staranności w tym, aby oba komitety miały równy status w dostępie do informacji odnośnie zorganizowania debaty, miejsca i terminu oraz zasad na jakich ma odbyć się wspomniana debata.

Niniejszym, wobec zaistniałej sytuacji, FOPPP oświadcza, że zakończyło starania mające na celu przeprowadzenie w Pruszkowie debaty kandydatów na Prezydenta.

Z poważaniem,
Za Zarząd
Karol Michalczyk
Przewodniczący Zarządu Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie
Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie
Kolejne zaprzysiężenia włodarzy Kolejne zaprzysiężenia włodarzy
Starzyński złożył ślubowanie Starzyński złożył ślubowanie

8 Odpowiedzi

  1. Nie rozumiem, dlaczego Pan Stażyński boi się ludzi, którzy przez tyle lat Mu ufali i na Niego głosowali. Tak nie zachowuje się człowiek, który ma szacunek do swoich wyborców.

  2. Nie głosowałam na „starego” prezydenta i w II turze też nie zaglosuję. Pruszków potrzebuje świeżego powiewu na tym stanowisku.

  3. Halo, Radio Pruszków? Debata bez Mieszkańców? Kto ma głos przy urnie : Radio Bogoria czy my?

  4. Może Pan Starzyński boi się pytań podczas debaty np. : dlaczego zamknięto tunel na zimę a nie w wakacje? Dlaczego nie pojedzie rano do Warszawy z PKP lub z WKD?
    Nie wspomnę o złej decyzji administracyjnej: – podpisanie budowy CDK za 71 mln – i to na 10 dni przed wyborami! Jeśli wygra Pan Starzyński i będzie musiał odstąpić od umowy – bo presja mieszkańców itd. – kto zapłaci odszkodowanie?

  5. Jeśli ktoś słucha debaty i będzie głosował na pana Starzyńskiego, to według mnie świadczy o chęci zacofania miasta Pruszków. Maksym Gołoś chce odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców: komunikacja, szkoły, natomiast pan Prezydent koncentruje się na Centrum Dziedzictwa Kulturowego, które, jak twierdzi, ma się przydać uczniom i emerytom… Tylko ja się zastanawiam, jak Ci emeryci, których kumulacja jest w centrum Pruszkowa, będą dochodzić do nowego miejsca kultury, które będzie oddalone znacznie (ok. 40min.) od miejsca ich zamieszkania???

  6. Pan Prezydent nie jest w stanie podać żadnych konkretnych kwot dotyczących planowanych i realizowanych inwestycji… Kompletna kompromitacja!

  7. Od 16 lat prezydentem jest P.Starzyński i nic dobrego dla ludzi nie zrobił, no może trochę chodników, albo jakieś duperele , przed wyborami .Ale miasto to RUINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brak przemyślanych inwestycji ! Własnych dochodów jest za mało ,aby dokonac rozmachu inwestycyjnego miasta , A dlaczego przez tyle lat nie sięgnięto po środki UE -wzorem chociażby Grodziska Maz. – to moim zdaniem już dyskwalifikuje władzę dotychczasową. Myślę że należy głosowac za zmianą, postawic na ludzi z inicjatywą dla miasta i myślących o potrzebach jej mieszkańców. Inaczej będziemy ogonem Warszawy, bez perspektyw pracy , kultury i wypoczynku.

  8. Wygrał kandydat miejscowy a nie desant prezesa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.