Odblaski obowiązkowe dla pieszych

Odblaski to niewielka rzecz, a może uratować życie. Od 31 sierpnia wedle nowych przepisów, każdy pieszy ma obowiązek je nosić.

31 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od tego dnia wszyscy piesi, którzy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani do noszenie elementów odblaskowych. Do tej pory taki obowiązek miały dzieci do 15 roku życia. Bez odblasków pieszy będzie mógł poruszać się po zmroku tylko po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Zmiany w przepisach mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że wiele ofiar to osoby poruszające się po zmroku wzdłuż nieoświetlonych dróg. Piesi przechodzący przez taką drogę w niedozwolonym miejscu czy wręcz wchodzący pod koła samochodu przez nieuwagę to nie są pojedyncze przypadki. Nowe przepisy mają to zmienić.

Z analiz wynika, że osoby ubrane w ciemne stroje po zmroku są widzialny przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów. Biorąc pod uwagę fakt, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Kierujący zyskuje w ten sposób czas na zwolnienie czy wyhamowanie, by bezpiecznie ominąć pieszego.

Co ważne, elementy odblaskowe nie są drogie, a zyskujemy przy tym większe bezpieczeństwo.

Wedle nowych przepisów za niestosowanie się do nich, a więc nie używanie odblasków, grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Źródło fot.: Tygodnik Zamojski

[facebook_like_button]

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.