Ekspozycja „Przedświt…” już otwarta

W dniach 25-26 października w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie otworzono ekspozycję stałą „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Blisko 1000 zwiedzających miało możliwość obejrzenia tej najnowocześniejszej obecnie wystawy archeologicznej na Mazowszu i  wzięcia udziału w atrakcyjnych pokazach oraz interesujących warsztatach.

Dzień pierwszy należał do „Barbarzyńców”. Podziemia Muzeum zamieniły się w pradziejową osadę – swoje warsztaty uruchomili rogownik, bursztyniarz, kowal i tkaczka. Każdy ze zwiedzających mógł nie tylko podziwiać pracę, ale również spróbować wcielić się w starożytnego rzemieślnika. Ponadto swoje obozowisko i ekwipunek prezentowali przedstawiciele grupy Harjis. To właśnie oni, w trakcie plenerowych pokazów, widowiskowo przedstawili techniki walki oraz charakterystykę ubioru i uzbrojenia walecznych wojowników. Nie zapomniano o najmłodszych, którzy mogli wykonać repliki paciorków oraz wysłuchać opowieści o mistrzach kowalskich.

Niedzielę wypełniły aromaty i smaki Imperium Rzymskiego. Wraz z rekonstruktorami ze stowarzyszenia Hellas et Roma, można było przebyć fantastyczną podróż zaaranżowaną uliczką wiecznego miasta – skosztować pieczonych i duszonych mięs, lokalnego pieczywa, potraw z soczewicy, zamorskich owoców i innych specjałów obficie podlanych specjalnym rybnym sosem garum. Najedzeni goście ruszali dalej: do szewca, perfumerii, zakątka gier planszowych i rozgrywek na wielkoformatowej mapie świata starożytnego… Odwiedzano również gladiatorów ze szkoły Lvdvs Magnvs Cacti i legionistów Legio XXI Rapax. Specjalnymi wydarzeniami niedzieli były plenerowe pokazy walk gladiatorów, legionowej musztry (niezapomniany wieczorny pokaz na Pl. Jana Pawła, w świetle okolicznych latarni i współczesnej architektury miejskiej) oraz wykład prof. Dariusza Słapka, „Tam Rzym, gdzie areny czyli o >amfiteatralnej< romanizacji prowincji”.

Obecnie, aż do 9 listopada wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godz. 10.00-18.00. Muzeum uruchomiło również nowy program edukacyjny, uwzględniający m.in. lekcje muzealne oraz warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych. Od listopada odbywać się także będą dni otwarte w ramach „Weekendy z kulturą antyczną”, zwiedzania tematyczne oraz dni otwarte.

Wystawa ma na celu przybliżenie i popularyzację wiedzy na temat jednego z najważniejszych odkryć w powojennej archeologii polskiej – istniejącego na przełomie er Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, drugiego co do wielkości centrum hutniczego „barbarzyńskiej” Europy.

W chwili otwarcia, jest to jedna z najnowocześniejszych wystaw archeologicznych w Polsce. Dzięki zastosowaniu rozwiązań scenograficznych, przenosi odwiedzających w świat pogranicza Imperium Rzymskiego i „Barbaricum” oraz do położonych na północ terenów objętych panowaniem Lugiów i Wandalów.

Ekspozycja w nowoczesny, multimedialny sposób (projekcje holograficzne, rozmaitość dźwięków, aplikacje, filmy – fabularne, dokumentalne, w technice 360 stopni; animacje, łamigłówki), prezentuje rzeczywistość dzisiejszego Mazowsza sprzed dwóch tysięcy lat. Widzowie kierując się szlakiem bursztynowym przekroczą granice czasu i poznają realia życia pradziejowych osad. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostały liczne rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku, broni, narzędzi, ozdób wykonanych z poroża, żelaza, szkła i drewna. Ponadto na potrzeby wystawy wykonano pełne, wierne źródłom archeologicznym uzbrojenie i ubranie legionistów rzymskich oraz strój zamożnego obywatela.

Goście mają możliwość zwiedzania samodzielnego, z audio przewodnikami, bądź przewodnikami muzealnymi. Ekspozycja rozbudowana została również o specjalny kącik edukacyjny dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach, powstała także aplikacja multimedialna.

Twórcy wystawy pragną, by „Przedświt” stał się miejscem poznawania świata starożytnego nie tylko podczas jednorazowych wizyt, ale również kolejnych, tematycznych odwiedzin podczas których, dzięki bogactwu poruszanych tematów i technik, zwiedzający poznają wiele aspektów życia pradziejowych metalurgów.

inf. prasowa

Źródło fot.: Muzeum Starożytnego Hutnictwa

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Muzeum otwiera się na zwiedzających Muzeum otwiera się na zwiedzających
Nowa ekspozycja coraz bliżej Nowa ekspozycja coraz bliżej
Muzeum przygotowuje wakacyjne warsztaty Muzeum przygotowuje wakacyjne warsztaty
Miejska inwestycja w centrum Pruszkowa Miejska inwestycja w centrum Pruszkowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.