70. rocznica powstania w powiecie

W piątek rozpoczną się centralne uroczystości w powiecie pruszkowskim związane z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Kulminacją będzie Marsz Pamięci oraz Msza Święta w niedzielę 7 września.

Marsz Pamięci wyruszy w niedzielę o godz. 9.30 z ul. 3 Maja – z miejsca, w którym przed wojną znajdował się przejazd kolejowy, a obecnie jest kładka dla pieszych. Po półgodzinnej drodze na pomniku „Tędy przeszła Warszawa” zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po niej zaplanowano Apel Pamięci, zapalenie zniczy imiennych, które będą upamiętniały poszczególnych więźniów obozu przejściowego Dulag 121 i złożenie wieńców.

W dalszej części Warszawski Chór Międzyuczelniany wystąpi w koncercie „Wolni niepokonani”. O godz. 13.15 zostanie otwarta wystawa „Zanim przybyli do Dulagu – 63 dni Powstania”. To przedsięwzięcie zostało przygotowane wspólnie przez Muzeum Dulag 121 i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. O pojazdach i sprzęcie powstańców dowiemy się z filmu dokumentalnego, który będzie emitowany w muzeum, a rolę kobiet w powstaniu przybliży nam plenerowa wystawa. W trakcie zwiedzania na żywo grać będzie kapela „Kapsell”.

Początek uroczystości zaplanowano również na piątek i sobotę. 5 września organizatorzy zapraszają do siedziby Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, przy ul. Drzymały 30. W sali konferencyjnej na ostatnim piętrze najpierw odbędzie się prezentacja książki „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”. Pozycja ta została przygotowana przez Zdzisława Zaborskiego, Jana Cierlińskiego i Aleksandrę Wojdę. Następnie tematem spotkania będzie książka „Sierpniowe Dziewczęta – 44″. Do starostwa przyjedzie autorka Patrycja Bukalska oraz niektóre bohaterki jej dzieła. Na koniec odbędzie się wernisaż wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, którą w niedziele będzie można obejrzeć w Muzeum Dulag 121.

Całość uroczystości w powiecie pruszkowskim honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. Patronat medialny sprawuje portal Regio-Media.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.