Warsztat dla rodziców i dzieci w Komorowie

W ostatnią sobotę w Centrum Rozwoju Rodziny Salutaris odbył się warsztat poświęcony uważnemu słuchaniu dziecka. Udział wzięły cztery rodziny, wśród których były dwa małżeństwa oraz dwie mamy. Każdy z gości przyszedł ze swoim dzieckiem.

Na początku każdy z rodziców powiedział o problemie jaki ma ze swoim dzieckiem. Jedna z par, która ma trójkę dzieci, przyszła na warsztat, by zaczerpnąć informacji, jak można rozpoznawać potrzeby dzieci. Kolejni goście – rodzice 4,5-latka – próbują połączyć wiedzę z książek z wiedzą zdobytą na warsztatach. Inna z mam mówiła o tym, że powoli traci kontakt ze swoją 3-letnią córką. Wszystkie problemy sprowadzały się do tego, że najważniejsza jest poprawa relacji z dzieckiem.

Na spotkaniu podkreślano, że w życiu dziecka każdy z rodziców jest ważny. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie i rodzic powinien zrozumieć takie zachowania. W szczególności rodzic powinien dokładnie obserwować, jak świat wpływa na dziecko.

Kolejna część warsztatu dotyczyła umiejętności słuchania. Jedna z definicji mówi, że słuchanie to umiejętność skupienia całkowitej uwagi na rozmówcy.

Prowadząca warsztat Anna Goleniewska przygotowała dla gości różne ćwiczenia. Uczestnicy musieli m.in. zastanowić się nad tym, czym jest komunikacja, czy przypomnieć sobie sytuacje, w których ktoś ich uważnie słuchał. Ponadto były tez wymieniane cechy osoby, którą uznajemy za uważnego słuchacza. Bardzo pomysłowym zadaniem było czytanie różnych scenek i odpowiadanie na pytanie „Jak byśmy odpowiedzieli w takich sytuacjach na potrzeby dziecka?”.

Rodzice z tego spotkania wynieśli przede wszystkim informacje, że dziecko powinno nauczyć się postrzegać potrzeby innych. Ponadto, kiedy pojawia się jakiś problem z dzieckiem, skuteczna jest spokojna komunikacja, ustalenie pewnych reguł. Zarówno rodzic jak i dziecko powinni się sobą interesować.

W czasie, gdy dorośli słuchali rad prowadzącej, dzieci bawiły się pod opieką w innej sali. Pod koniec spotkania była zabawa rodziców z dziećmi i wspólne odegranie jasełek. Dzieci uczestniczyły w niej z pełnym zaangażowaniem i chęcią. Na koniec miał miejsce wspólny podwieczorek.

Portal Regio-Media był patronem medialnym wydarzenia.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Pożar domu w Komorowie Pożar domu w Komorowie
Brak prądu w dwóch gminach Brak prądu w dwóch gminach
Wyłączenia prądu w wielu lokalizacjach Wyłączenia prądu w wielu lokalizacjach
Tworzenie świec z prawdziwego wosku Tworzenie świec z prawdziwego wosku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.