Wiele zniszczeń i utrudnień przez huragan

Nad Polską przetacza się huragan „Ksawery”. W nocy z czwartku na piątek oraz przez cały piątek dokonał wielu zniszczeń. Mocno dał się we znaki podróżującym komunikacją i samochodami.

Przerwy w kursowaniu pociągów WKD

Największe utrudnienia dotknęły pasażerów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Kłopoty zaczęły się już w środku nocy, gdy na tory miał wyjechać pierwszy piątkowy pociąg. Na sieć trakcyjną w Grodzisku osunęło się kilkanaście drzew. Strażacy przeszkody usuwali ponad pół godziny. Pierwszy pociąg wyruszył z blisko godzinnym opóźnieniem, gdy na torach powinny być już trzy inne składy. Ta sytuacja musiała odbić się echem w kolejnych godzinach.

O godz. 12.30 przewoźnik poinformował o przywróceniu regularnych kursów, ale niecałą godzinę później kłopoty pojawiły się w Pruszkowie. Przez brak zasilania ze źródła zewnętrznego pociągi nie kursowały pomiędzy Pruszkowem i Otrębusami. Po interwencji służb technicznych przywrócono kursowanie pociągów do Komorowa. Dalej składy nie mogły jechać ze względu na drzewo przewrócone na trakcję w Podkowie Leśnej. Ten problem usunięto dopiero po godz. 16.00, ale w miarę rozkładowe kursowanie pociągów powróciło po kolejnych trzech godzinach.

Opóźnienia dotknęły także linię średnicową, po której kursują pociągi Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Nie były one jednak tak dotkliwe. Przez cały piątek Koleje Mazowieckie honorowały bilety WKD na odcinku z Warszawy Śródmieście do Grodziska.

Zerwane linie energetyczne

W wyniku silnego wiatru zerwanych zostało wiele linii energetycznych i przewróconych wiele słupów. Największe szkody huragan „Ksawery” wyrządził w nocy z czwartku na piątek. Awarie zostały usunięte w ciągu dnia. W piątkowy wieczór energetycy zmagali się jeszcze z awariami na dwóch liniach średniego napięcia. Bez prądu jest wielu mieszkańców z okolic Pruszkowa, głównie z gminy Brwinów.

Utrudnienia na drogach

W piątek utrudnienia dotknęły również kierowców. Musieli oni uważać na spadające gałęzie oraz na śliską nawierzchnię. W porannym szczycie komunikacyjnym nie działała sygnalizacja świetlna na wjeździe na węzeł autostrady A2 od strony Pruszkowa. Po południu z kolei popsuły się światła na wjeździe od strony Borzęcina.

Korki tworzyły się w wielu miejscach. Nie tylko tam, gdzie zwykle, ale na przykład także na ul. Prusa w Pruszkowie pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki a Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. W ostatnich tygodniach ruch w tym rejonie jest mały ze względu na przebudowę mostu na Utracie.

Huragan „Ksawery” ma osłabnąć w sobotę. Spokojnie będzie jednak dopiero w niedzielę. Wtedy wiatr odpuści i nie będzie opadów śniegu.

Źródło fot.: Warszawska Kolej Dojazdowa

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Wyłączą prąd w Michałowicach Wyłączą prąd w Michałowicach
Przerwy w dostępie do elektryczności Przerwy w dostępie do elektryczności
Brak prądu w dwóch gminach Brak prądu w dwóch gminach
Znowu padło WKD Znowu padło WKD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.