Nowa forma kultury w Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie rozwija się niezwykle dynamicznie. Najnowsza forma, z którą będzie można spotkać się w tej placówce, to wystawa sztuki współczesnej.

Od 5 września w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 będzie dostępna wystawa obrazów, których autorem jest Józef Krzysztof Oraczewski. Dzieła stanowią cykl „Biczowani”, który wpisuje się w idee prezentowane przez muzeum. Myślą przewodnią ekspozycji jest tragizm osób mieszkańców Warszawy, którzy podczas i po Powstaniu Warszawskim zostali wypędzeni z miasta. W wyniku brutalnej selekcji przeprowadzanej na terenie obozu przejściowego w Pruszkowie, trafiali albo na roboty przymusowe do III Rzeszy, albo w głąb Generalnej Guberni, albo do obozów koncentracyjnych.

Dla Oraczewskiego tragedia ludzka nie jest nowym tematem twórczości. Ten malarz i twórca instalacji przestrzennych ostatnio, dla uczczenia rocznicy Powstania Styczniowego, zaprezentował swoje dzieła i instalację w Muzeum Narodowym w Kielcach. Wcześniej wystawiał się nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W 1999 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wernisaż wystawy Oraczewskiego odbędzie się 5 września o godz. 18.00 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a. Ekspozycja będzie dostępna do 27 września.

Portal Regio-Media objął wystawę patronatem medialnym.

Fot. Fragment obrazu Józefa Krzysztofa Oraczewskiego

[facebook_like_button]

Tagi: , , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Marcowe plany pruszkowskiego MOK-u Marcowe plany pruszkowskiego MOK-u
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.