Śmierć Piłsudskiego w dawnej prasie lokalnej

W niedzielę mija 78. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Dotarliśmy do archiwalnego numeru „Dzwonu Żbikowa”, który opisał to zdarzenie zaledwie kilka dni później.

„Wieść straszna i niespodziewana wstrząsnęła Polską, bo oto w niedzielę, dnia 12 maja wieczorem zmarł w historycznym pałacu Belwederskim ś. p. Józef Piłsudski, Pierwszy Marszałek Polski, mąż miary niezwykłej, charakter rzadko spotykany w dziejach nietylko Polski.” – zaczyna się artykuł w „Dzwonie Żbikowa” wielbiący Józefa Piłsudskiego (cytat dosłowny)

Dalej autor podkreśla ważny moment dziejowy, w którym umiera Marszałek. Dopiero co została uchwalona Konstytucja Kwietniowa, która na nowo porządkowała ustrój Polski. Już wtedy było też czuć napięcie w stosunkach międzynarodowych i rosnące zagrożenie ze strony Adolfa Hitlera.

„Dzwon Żbikowa”, jak cała ówczesna Polska, podziwiał Piłsudskiego i wypowiadał się o nim z wielką czcią.

„Marszałek Piłsudski w ruchu niepodległościowym zajął poważne, o ile nie pierwsze, miejsce i był tego ruchu Chorążym i Wodzem. Był przedewszystkiem Wodzem żołnierzem, miłował gorąco wojsko polskie i pracował wytrwale dla niego od pierwszych chwil ruchu zbrojnego, aż do dni ostatnich swego życia” – czytamy. (cytat dosłowny)

Na końcu autor podkreśla przywiązanie Piłsudskiego do demokracji oraz miłość do Ojczyzny.

Świętowanie rocznicy śmierci Piłsudskiego

Z okazji 78. rocznicy śmierci Marszałka comiesięczne spotkanie „Karty Historii” w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 będzie poświęcone właśnie osobie Józefa Piłsudskiego. Początek o godz. 15.00. [czytaj więcej]

Konstytucja 3 Maja

Przy okazji otrzymaliśmy skan „Echa Pruszkowskiego” z artykułem sprzed 90-ciu lat o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Autor pokazuje w nim znaczenie tego historycznego wydarzenia. Przypomina jaki jest sens świętowania rocznicy 3-cio majowej.

Zobacz oba artykuły w naszym serwisie GALERIA

[facebook_like_button]

Tagi: , , , ,

Podobne wiadomości:

Rekonstrukcja wejścia do Dulagu Rekonstrukcja wejścia do Dulagu
Władze Pruszkowa zapraszają na obchody Władze Pruszkowa zapraszają na obchody
Gminy upamiętnią ustanowienie konstytucji Gminy upamiętnią ustanowienie konstytucji
Urzędy zamknięte w „majówkę” Urzędy zamknięte w „majówkę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.