Gminy uczciły Święto Konstytucji 3 Maja

Msza święta oraz występ muzyczny – ten schemat obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przyjęły niemal wszystkie gminy naszego regionu. Dodatkowo Piastów zyskał kolejnego Honorowego Obywatela Miasta.

Uroczystości rozpoczęły się już w przeddzień 3 maja. W czwartek uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji uczczono w Pruszkowie. Podczas mszy w kościele św. Kazimierza przemówienie wygłosił prezydent miasta Jan Starzyński. Koncert odbył się w pobliskim Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Czterech artystów na fortepianie, wiolonczeli i skrzypcach zaprezentowało utwory Fryderyka Chopina, Karola Lipińskiego i jego córki Natalii, Samuela Kossowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Skarżyńskiego i Michała Ludomira Rogowskiego.

W Piastowie, po mszy świętej odbył się koncert miejscowego zespołu kameralnego „Passionate” oraz scholi z kościoła św. Szczepana w Raszynie. Następnie władze miasta zaprosiły na coroczne spotkanie przybyłych honorowych obywateli Piastowa oraz osoby zasłużone. Pan Andrzej Reych otrzymał na nim akt nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piastowa.

Obchody trzeciomajowe odbyły się oczywiście także w Brwinowie. W przeciwieństwie do Pruszkowa i Piastowa, burmistrz Arkadiusz Kosiński razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Rakowieckim złożył kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, który stoi na rynku. Wcześniej odbyła się msza w pobliskim kościele św. Floriana. Po niej Kapela Brodów zaprezentowała polskie utwory z czasów I Rzeczpospolitej.

W tym roku przypadała 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pierwszy tak ważny akt prawny w historii Polski.

Źródło fot.: Urząd Miejski w Brwinowie

[facebook_like_button]

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Gminy upamiętnią ustanowienie konstytucji Gminy upamiętnią ustanowienie konstytucji
Urzędy zamknięte w „majówkę” Urzędy zamknięte w „majówkę”
Śmierć Piłsudskiego w dawnej prasie lokalnej Śmierć Piłsudskiego w dawnej prasie lokalnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.