Akcja charytatywna samorządu Mazowsza

„Robiąc zakupy, pomyśl o innych. Wspierajmy Banki Żywności” – to hasło tegorocznej zbiórki prezentów w urzędzie marszałkowskim. Jak co roku pracownicy urzędu mobilizują siły, by pomóc potrzebującym dzieciom. Tym razem poza zbiórką zabawek, wspólnie z mazowieckimi Bankami Żywności wspierać będziemy podopiecznych świetlic środowiskowych. Świąteczne paczki zostaną przekazane ok. 300 dzieciom.

– Zbliżają się święta i tradycyjnie Samorząd Województwa Mazowieckiego włącza się w zbiórkę upominków dla najmłodszych. W tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję razem z Bankami Żywności. Niestety, ciągle wiele polskich rodzin żyje poniżej minimum socjalnego. Wybraliśmy Banki Żywności, ponieważ jest to dobra forma dysponowania żywnością. Do tej pory nasi pracownicy zbierali przede wszystkim zabawki i słodycze dla dzieci z domów dziecka czy domów samotnych matek. W tym roku ze względu na pogarszającą się sytuację polskich rodzin, postanowiliśmy wspomóc najbardziej potrzebujące rodziny – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Na świecie marnuje się aż 1,3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 wyprodukowanej żywności (FAO, maj 2011 r.). Europejczycy wyrzucają do śmieci 89 mln ton jedzenia rocznie, z czego 9 mln ton – Polacy (Komisja Europejska, kwiecień 2011 r.). Tymczasem 5,7 proc. społeczeństwa w Polsce żyje poniżej granicy minimum egzystencji (GUS, 2009 r.). Banki Żywności systematycznie udzielają pomocy żywnościowej ponad 3,5 tys. organizacjom i instytucjom społecznym w całym kraju. Co roku pomoc trafia do blisko miliona potrzebujących. Wśród tej grupy ogromny odsetek stanowią dzieci. Według danych Komisji Europejskiej, ponad 20 proc. dzieci w Polsce żyje w ubóstwie i jest to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

Dlatego urząd marszałkowski postanowił przyłączyć się do świątecznej zbiórki żywności organizowanej przez Banki Żywności w dniach 7-9 grudnia. Chce pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

– Działające w całym kraju Banki Żywności dążą do zapewnienia żywności osobom najbardziej potrzebującym, równocześnie prowadzą akcję informacyjną, która ma zapobiegać marnotrawieniu żywności. Pozyskujemy żywność od producentów, rolników, hurtowników czy przedsiębiorców i współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, którym te pokarmy przekazujemy. Z kolei te organizacje są w stanie bardzo szybko rozdysponować pozyskaną od nas żywność wśród osób potrzebujących. Naszym celem jest zasięg lokalny – tak, aby osoby potrzebujące naszego wsparcia, musiały pokonać jak najmniejszą odległość, żeby otrzymać żywność. W tym roku będziemy prowadzili zbiórkę artykułów żywnościowych w 500 sklepach na Mazowszu – mówiła Magdalena Krajewska, Prezes Banku Żywności SOS w Warszawie.

Zbiórka w urzędzie marszałkowskim w Warszawie oraz w jego delegaturach w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce trwa od 27 listopada do 10 grudnia. W tym celu w holu urzędów przy ulicach: Jagiellońskiej 26 (na zdj.), Skoczylasa 4, Al. Solidarności 61, Kłopotowskiego 5, w Sejmiku przy placu Bankowym 3/5 oraz w siedzibach delegatur postawione zostaną duże czerwone worki, do których pracownicy urzędu i wszyscy zainteresowani będą mogli wkładać zakupioną w tym celu żywność oraz prezenty. Będziemy zbierać m.in. różnego rodzaju słodycze, płatki kukurydziane, owoce w puszce, soki owocowe itp. Oprócz produktów spożywczych do worków można wkładać także nowe zabawki: gry, puzzle, książki, płyty DVD, które zostaną przekazane świetlicom środowiskowym.

Hasło prowadzonej przez urząd akcji brzmi „Robiąc zakupy, pomyśl o innych. Wspierajmy Banki Żywności”. Mamy nadzieję, że świątecznymi paczkami uda nam się obdarować ok. 300 podopiecznych sześciu świetlic środowiskowych zlokalizowanych w subregionach: warszawskim, płockim, ciechanowskim, siedleckim, ostrołęckim i radomskim.

inf. prasowa

Źródło fot.: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Wesołych Świąt! Wesołych Świąt!
Powołanie rady ds. zdrowia w województwie Powołanie rady ds. zdrowia w województwie
ZTM zawiesza linię ZS1 ZTM zawiesza linię ZS1
Tworzenie świec z prawdziwego wosku Tworzenie świec z prawdziwego wosku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.