Masz podwyższony cholesterol? Postaw na sterole roślinne

Wyniki z podwyższonym poziomem cholesterolu odbiera coraz więcej Polaków. Badania wskazują, że problem dotyczy aż ponad 60 proc. z nas. W takim przypadku warto szybko zareagować, by cholesterol znów był w normie.

Cholesterol jest ważną cząsteczką w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za produkcję hormonów oraz kwasów żółciowych, a także wchodzi w skład błon komórkowych. Niestety nadmiar cholesterolu, zwłaszcza LDL, czyli cholesterolu o niskiej gęstości, który potocznie określany jest „złym”, sprzyja chorobom serca.

Skąd bierze się podwyższony poziom cholesterolu?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu to w szczególności kwestia nieodpowiedniej diety. Przyzwyczajenia żywieniowe oraz tradycyjna polska kuchnia są głównym powodem tego, że tak wielu z nas boryka się z chorobami układu krwionośnego i serca. Ich przyczyną jest właśnie podwyższony cholesterol. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest w tym przypadku brak ruchu oraz nadmiar stresu. Razem prowadzą do poważnych przypadłości, w tym sprzyjają zawałom serca, udarom i miażdżycy.

Najlepszym „lekiem” na podwyższony cholesterol jest wprowadzenie do diety większej ilości produktów roślinnych przy ograniczeniu tych pochodzenia zwierzęcego. Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, oliwy i oleje, także dobrej jakości ryby są mocno polecane, ale to jeszcze nie wszystko.

Sterole roślinne – czym są i jak działają?

Przełomem w naturalnym obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu we krwi okazało się odkrycie zastosowania steroli roślinnych, które nazywane są także fitosterolami. Są one jednym ze składników błon komórkowych roślin w przeciwieństwie do cholesterolu, który jest z kolei składnikiem błon komórkowych u zwierząt. Sterole roślinne działają podobnie do zwierzęcych, łącząc się z receptorami inicjującymi transport cholesterolu. W ten sposób ograniczają działalność steroli zwierzęcych w transporcie cząsteczki we krwi.

Regularne spożywanie potraw zawierających fitosterole jest w stanie skutecznie zapobiegać ryzyku występowania chorób serca lub też opóźnić ich pojawienie się. Badania wskazują, że już pod 2 tygodniach przy regularnym stosowaniu steroli roślinnych poprawia się samopoczucie osób z podwyższonym cholesterolem.

Co jeść, by dostarczy organizmowi fitosterole?

Fitosterole są zatem jednym z ważnych składników w zapobieganiu skutkom podwyższonego poziomu cholesterolu. Można w naturalnej postaci znaleźć je między innymi w ziarnach pszenicy, liściach owoców cytrusowych czy ziemniaków oraz w glonach chlorella. Jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnej margaryny do smarowania pieczywa ze sterolami roślinnymi. Można zastąpić nią niewskazane w diecie niskocholesterolowej masło i stosować także do innych potraw.

Zatem w zapobieganiu problemom z cholesterolem oraz w ich eliminowaniu najlepszym wyborem jest przejście na zdrową dietę, w której ważnym składnikiem będą produkty roślinne, w tym wartościowe sterole roślinne.

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.