Dlaczego pożyczamy pieniądze od banków i instytucji kredytowych?

Wielu Polaków często nie jest w stanie sprostać wydatkom na bieżące potrzeby mimo otrzymywania comiesięcznej pensji lub innego źródła dochodu. Dlatego sięgają po dodatkowe środki finansowe.

Z analizy najnowszego raportu „Kredyt Trendy” (z czerwca b.r.) wydawanego przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszym kwartale 2014 r. wzrosła liczba umów kredytowych zawieranych przez Polaków. W bazach BIK odnotowano ich 1890, podczas gdy analogicznie rok wcześniej kredytów gotówkowych i ratalnych było 1321. Analizując te dane, dowiadujemy się również, że w 2013 r. mieszkańcy naszego kraju zawarli o 13% więcej umów kredytowych niż w 2012 r.

Kto pożycza najczęściej?

Biorąc pod uwagę analizowane przez BIK grupy wiekowe, okazuje się, że największy odsetek osób (58%) mających przynajmniej jedno zobowiązanie finansowe w instytucji bankowej lub pozabankowej (z racji pozycji zawodowej, materialnej i potrzeb przeważnie jest to kredyt na mieszkanie) stanowią ludzie relatywnie młodzi, między 32 a 46 rokiem życia. Jest to również grupa najchętniej korzystająca z kart kredytowych. Zaraz za nimi plasują się Polacy z tzw. pokolenia osób dojrzałych, znajdujący się w przedziale wiekowym 47-65 lat, którzy zazwyczaj sięgają po kredyt konsumpcyjny. Najrzadziej kredytobiorcami są seniorzy, a więc osoby urodzone przed 1948 r.

Student dopiero zaczyna

Zdaniem BIK najmniej kredytobiorców jest wśród osób urodzonych w latach 1982-1995. To z reguły osoby studiujące na uczelniach wyższych, które nie mają jeszcze stałego źródła dochodu – najczęściej pracują dorywczo i posiadają własne konta. Chcąc zainteresować tę grupę swoimi produktami, banki oraz inne instytucje pożyczkowe starają się znaleźć jak najciekawsze propozycje. Jedna z nich to karty kredytowe. Nie trzeba bowiem mieć przy sobie gotówki, a płacić kartą można już w bardzo wielu punktach usługowo-handlowych na terenie Polski, a także robiąc zakupy w internecie. Decydując się na taką formę „pożyczania” pieniędzy, mamy indywidualnie przyznawany limit kwotowy, a na spłatę wykorzystanych pieniędzy najczęściej od 50 do 60 dni. Warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z tym, jakie warunki stwarza konsumentowi karta kredytowa. Każda instytucja finansowa ma bowiem inne propozycje dla kredytobiorcy. Jako przykład może służyć dobra oferta kart kredytowych dla studentów w Vanquis Bank. Wchodząc na stronę www.vanquis.pl, można znaleźć więcej informacji o Vanquis Banku, a także zapoznać się ze szczegółowymi propozycjami dla studentów.

Codzienne życie nie oszczędza nam wydatków

Nie zawsze znajdujemy się w sytuacji komfortowej i mamy możliwość pożyczenia dodatkowych pieniędzy od najbliższych czy znajomych. Dlatego częściej kierujemy się do banków oraz do innych podmiotów oferujących pożyczki i kredyty. Dlaczego sięgamy po dodatkowe środki finansowe? Najczęściej są one potrzebne na pilne wydatki, jakie niesie ze sobą codzienne życie. Gdy nasze wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie bieżących rachunków oraz innych stałych opłat, zasilamy domowy budżet pożyczkami, kredytami, korzystamy z karty kredytowej. Część Polaków finansuje również w ten sposób remont mieszkania, domu, zakup sprzętu RTV/AGD lub samochodu. Rzadziej powodem wspierania się zewnętrznymi środkami są podróże czy wyjazdy wakacyjne (źródło http://www2.krd.pl/Centrum-prasowe/Aktualnosci/2011/Na-co-pozyczaja-pieniadze-Polacy).

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.