Bezpłatna edukacja przedporodowa

Od kilkunastu miesięcy w jednej z pruszkowskich przychodni rejonowych działa bezpłatna edukacja przeznaczona dla kobiet w ciąży. – Na zajęciach można dowiedzieć się wszystkiego, co kobieta powinna wiedzieć o swojej ciąży, porodzie i opiece nad niemowlęciem – zapewnia Ewa Pawlikowska, inicjatorka i prowadząca zajęcia.

Bezpłatna edukacja dla kobiet w ciąży, popularnie nazywana szkołą rodzenia, działa w przychodni przy ul. Helenowskiej w Pruszkowie. Założyła ją i prowadzi Ewa Pawlikowska, doświadczona położna z 15-letnim stażem. Na co dzień pracuje w szpitalu w Piasecznie oraz jako położna środowiskowa w Pruszkowie.

Regio-Media: Dla kogo przeznaczone są zajęcia z edukacji przedporodowej?
Ewa Pawlikowska: Zajęcia są przeznaczone wyłącznie dla kobiet prowadzących swoją ciążę w naszej przychodni.
RM: Przez kogo są finansowane? Czy miasto partycypuje w pokrywaniu kosztów?
EP: Zajęcia są w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety uczestniczą w nich całkowicie za darmo. Miasto w żaden sposób nie pokrywa kosztów naszej edukacji.
RM: Z czyjej inicjatywy prowadzone są te zajęcia?
EP: Z mojej i oczywiście pacjentek z naszej przychodni. Wiele razy pytano mnie o możliwość organizacji takich zajęć, więc uznałam, że będą one miały sens. Wynikają one z potrzeby społeczeństwa.
RM: Jakie jest zainteresowanie zajęciami?
EP: Bardzo duże. Pacjentki w ciąży bardzo chętnie z nich korzystają. Rezygnują nawet z zajęć w szkole rodzenia, w której też mam swoje wykłady i przychodzą do nas na Helenowską. Program jest podobny.
RM: Ile osób jest na zajęciach i ile czasu one trwają?
EP: Trwają około 45 min. Dla kobiet między 21. a 30. tygodniem ciąży są prowadzone raz w tygodniu a w ostatnich dziesięciu tygodniach dwa razy w tygodniu. Zajęcia odbywają się w małych grupach. Uczestniczy w nich kilka kobiet, w zależności od tego, ile mamy zgłoszeń. Co chwila zaczynamy nowy cykl zajęć.
RM: Jaki jest zakres tematyczny zajęć?
EP: Na zajęciach można dowiedzieć się wszystkiego, co kobieta powinna wiedzieć o swojej ciąży, porodzie i opiece nad niemowlęciem. Mówimy między innymi o przebiegu ciąży, o dolegliwościach z nią związanych i jak sobie z nimi radzić, co można robić a czego unikać. Omawiamy szczegółowo, co należy zabrać do szpitala, jak spakować torbę dla mamy i noworodka i oczywiście kiedy należy to zrobić. Następnie mówimy o objawach porodu i kiedy należy wybrać się do szpitala, o porodzie naturalnym, pozycjach porodowych, metodach łagodzenia bólu, tym co i w jaki sposób można wykorzystać w sali porodowej, wreszcie omawiamy szczegółowo fazy porodu. Następnie mówimy o przebiegu połogu i jak kobieta powinna dbać o siebie w tym czasie. Potem następuje cały cykl tematów dotyczących opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Omawiamy tematy związane z opieką głównie w pierwszych dniach po narodzinach dziecka jeszcze w szpitalu i w domu (kąpanie noworodka, przewijanie, pielęgnacja, kosmetyki używane w tym celu). Poruszamy temat szczepień i opieki pediatrycznej. Pojawia się także temat noszenia dziecka w chuście.
Są to tylko główne zagadnienia, jakimi zajmujemy się na zajęciach. Szczegółów jest oczywiście znacznie więcej. Pacjentki mają też możliwość zadawania pytań.
RM: Czy „współpraca” Pani, jako położnej prowadzącej zajęcia, jest kontynuowana także w trakcie i po porodzie?
EP: Oczywiście. Po porodzie odwiedzam dzieci w ich domach jako położna środowiskowa. Dzięki temu spotykam się często z mamami, które wcześniej uczestniczyły w zajęciach. Znamy się i kontakt jest łatwiejszy. Zdarza się także, że panie decydują się na poród w szpitalu w Piasecznie, w którym pracuję.
RM: Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w życiu zawodowym!
EP: Dziękuję również.

Źródło fot.: Regio-Media

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny Alhambra – dobry wybór dla naprawdę licznej rodziny
Miejskie auto z emocjami Miejskie auto z emocjami
Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo Elegancki jak coupe i praktyczny jak kombi – nowy Seat Toledo
Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC Sportowa duchem – SEAT IBIZA SC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.