Premier potwierdził termin wyborów

Premier Donald Tusk potwierdził w czwartek, że wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Stosowne rozporządzenie wejdzie w życie 27 sierpnia.

Termin tegorocznych wyborów samorządowych był już znany. Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego głosowanie musi odbyć się w ostatni dzień wolny przed zakończeniem obecnej kadencji władz lokalnych, czyli właśnie 16 listopada. Premier Donald Tusk potwierdził ten termin czwartkowym rozporządzeniem.

Na wybory samorządowe składa się czteroczęściowe głosowanie, w którym mieszkańcy miast i wsi wybierają radnych sejmików wojewódzkich, powiatów, prezydentów, burmistrzów lub wójtów oraz radnych miejskich lub gminnych.

Nowością będzie stawianie krzyżyków przy nazwiskach potencjalnych radnych. Po raz pierwszy zostaną oni wybrani w okręgach jednomandatowych. Wygra ten kandydat, który uzyska najwięcej głosów.

W niektórych miastach i gminach może zajść konieczność zorganizowania drugiej tury wyborów. Jeżeli w wyborach na prezydentów, burmistrzów lub wójtów żaden kandydat nie uzyska 50 proc. głosów, mieszkańcy powtórnie pójdą do urn 30 listopada.

[facebook_like_button]

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie Sprostowanie ws. granic obwodu w Piastowie
Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie Wybory uzupełniające do Rady w Piastowie
Kolejne zaprzysiężenia włodarzy Kolejne zaprzysiężenia włodarzy
Starzyński złożył ślubowanie Starzyński złożył ślubowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.